Na całym świecie prawie 37 milionów ludzi choruje na AIDS. Światowy dzień walki z AIDS obchodzimy 1 grudnia na znak solidaryzowania się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.

Światowy dzień walki z AIDS lub Światowy dzień AIDS ustanowiony został przez ONZ w 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Po raz pierwszy o tym pomyśle mówili, w sierpniu 1987 roku, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): James W. Bunn i Thomas Netter.  Swoją ideę przedstawili ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS) dr. Jonathanowi Mannowi. Oficjalnie, pierwszy raz święto obchodzono 1 grudnia 1988.  

Ten dzień powstał nie tylko z myślą o osobach chorych, lecz także w celu uświadamiania społeczeństwa na ten temat. Symbolem tego święta jest czerwona kokarda.

W ten dzień cały świat zwraca uwagę na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Celem tego dnia jest także poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki i leczenia. Podczas Dnia AIDS na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz happeningi poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią. Również w Polsce działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), w których można zrobić bezpłatne i anonimowe badanie na obecność HIV, a także zasięgnąć rady specjalisty.

W Polsce każdego roku prowadzone są kampanie multimedialne przez Krajowe Centrum ds. AIDS – „Mam czas rozmawiać”. Ta ogólnopolska kampania promuje dialogi międzypokoleniowe o zdrowiu.


Autor: Wiktoria Osipczuk
Zdjęcie: pixabay