Skąd wzięły się stringi, dlaczego ramoneska to ramoneska i czy suknie mogą zabić? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym zestawieniu 10 ciekawostek modowych.

#1 Najdroższa sukienka świata

Najdroższą kreację świata zaprojektowała Debbie Wingham. Sukienka została uszyta ręcznie, a jej tworzenie zajęło aż pół roku. Waży 14 kilogramów. Jest ozdobiona czarnymi i białymi brylantami, a także białym złotem. Dzięki tym błyskotkom osiągnęła wartość 5,5 mln dolarów!

(Eastnews)

#2 Golenie miejsc intymnych to nie nowy wynalazek

Badacze starożytności twierdzą, że Egipcjanki, Greczynki i Rzymianki goliły swoje łona już tysiące lat temu! Rzymianki używały do tego nawet specjalnych pęset. Depilowały się również mieszkanki starożytnej Turcji i Persji. Taka moda jednak nie chciała się przyjąć w Europie. Dopiero rewolucja seksualna XX wieku wprowadziła ten trend na naszym kontynencie.

#3 Gorset nie tylko dla kobiet

Gorsety nosili także mężczyźni. W XIX w. kanon męskiej sylwetki zyskał kobiecych cech. Miał przypominać literę X. Pożądane były zaokrąglone biodra i widoczna talia. W osiągnięciu tych celów miał pomagać właśnie gorset. Zapewniał on też wyprostowaną postawę, dlatego używany był przez żołnierzy. Nosili go równieżmężczyźni jeżdżący na koniach.

(Steel 2003)

#4 Kontrowersyjny Hugo Boss

Hugo Ferdinand Boss wstąpił w 1931 roku do NSDAP. Rok później jego firma dostała polecenie uszycia mundurów dla Schutzstaffel (SS), a wkrótce potem dla Hitlerjugend. Szwalnia została wcześniej zamknięta z powodu kryzysu gospodarczego. Prawdopodobnie uruchomiono ją właśnie na potrzeby partii. Po wojnie Boss stanął przed trybunałem denazyfikacyjnym i za swoją działalność otrzymał 10 000 marek grzywny. Wkrótce potem zmarł, a firmę przejął jego zięć. Przez ten niesmaczny epizod, firma do dziś jest kojarzona właśnie ze współpracą z nazistami.

(czerwonyobcas.pl)

#5 Krótka historia stringów

Co ciekawe, stringów nie wynalazł spragniony widoku odsłoniętych damskich pup mężczyzna, a aktywista gejowski – Rudi Geinreich. Zaprojektował dla swojej przyjaciółki majtki składające się z trzech pasków i podarował je jej w prezencie ślubnym. Początkowo projekt nie został dobrze przyjęty, jednak w 1977 roku Geinreich postanowił nieco zmodyfikować swój pomysł. Stworzył strój kąpielowy, którego dolną część stanowiły właśnie stringi. Nazwał go thong bikini. Kostium zyskał wielką popularność początkowo w Brazylii, by później, w latach 80., zawładnąć amerykańskim rynkiem bieliźniarskim.

(thebbbuzz.com)

#6 Śmiercionośne suknie

W XIX w. panowała moda na tzw. krynoliny – suknie, halki i spódnice, których materiał rozpięty był na metalowych obręczach. Suknia prócz tego, że była bardzo niewygodna i niepraktyczna, zajmowała też sporo miejsca. Często noszące ją damy nie wiedziały, gdzie znajduje się jej koniec. Dlatego zdarzało się, że kawałek sukienki niefortunnie zahaczył o rozpalony kominek i jej właścicielka płonęła żywcem. Upuszczenie papierosa na kreację również nie kończyło się dobrze. Szacuje się, że od końca lat 50. do końca lat 60. XIX wieku w Anglii przez krynoliny spłonęło kilka tysięcy kobiet.

(wikipedia.org)

#7 Ramoneska

Skórzana kurtka z ćwiekami od dawna cieszy się dużym powodzeniem na rynku modowym. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z genezy jej nazwy. Wzięła się od amerykańskiego zespołu rockowego Ramones, który wypromował ją wśród fanów. Do dziś noszą ją entuzjaści ciężkiego brzmienia, ale nie tylko.

(pitchfork)

#8 Takie same buty

Może trudno w to uwierzyć, ale aż do 1818 r. nie istniał podział na prawy i lewy but. Pierwsza para butów dopasowana do prawej i lewej stopy powstała w Filadelfii. Do tego czasu ludzie skarżyli się na dyskomfort podczas chodzenia.

#9 Nie każdy projektant mody jest gejem

W większości przypadków znani projektanci są homoseksualistami. Prawdopodobnie dlatego, że geje posiadają w sobie pewien kobiecy pierwiastek , a przedstawicielki płci pięknej są ekspertkami w dziedzinie mody. Nie oznacza to jednak, że każdy mężczyzna projektujący ubrania musi być gejem. Do heteroseksualnej mniejszości modowych twórców należą Christian Lacroix, Tommy Hilfiger, czy Yigal Azrouel.

(page six)

#10 Kobiece spodnie

Dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia, ale aż do lat 50. XIX wieku spodnie nie istniały w świadomości kobiet. Wtedy Amelia Bloomer zechciała poczuć się w ubraniu wygodnie podczas podróży przez amerykańskie stepy, dlatego zaproponowała pierwszy model kobiecych spodni. Miały szerokie, bufiaste nogawki sięgające kostek. W kolejnych dziesięcioleciach Bloomer zaczęły naśladować kobiety jeżdżące na rowerze, którym taki ubiór zapewniał komfort jazdy.

(buszujacwcodziennosci.com)

Autor: Natalia Kubala

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOkładka pożądana
Następny artykułOd przepaski po jeansy
Na co dzień mieszkam we Wrocławiu, choć pochodzę z Jeleniej Góry. Interesuję się głównie niewyjaśnionymi zjawiskami, tajemnicami świata, zbrodniami, parapsychologią i zjawiskami paranormalnymi. W wolnym czasie lubię też pisać rozmaite formy literackie, zwiedzam zakątki świata, robię zdjęcia i montuję wideo. Nie jestem typem sportowca, więc relaksuję się najczęściej grając w Sims, albo Fifę, rozwiązując krzyżówki, oglądając filmy, seriale a nawet kreskówki i spaceruję. Ciężko przeżyć mi dzień bez wyjścia z domu :)