Z początkiem grudnia możemy pełnoprawnie rozpocząć sezon na oglądanie filmów świątecznych. Oto 10 najlepszych moim zdaniem propozycji do zobaczenia na ten przedświąteczny czas (koniecznie z kubkiem kakao w dłoni).

  1. Grinch: świąt nie będzie” (2000)

Film, na punkcie którego oszalał cały świat. Przenosimy się w nim do małego miasteczka – Ktosiowa, gdzie mieszkańcy obchodzą Święta Bożego Narodzenia jak nigdzie indziej. Jednak ich piękne plany zamierza pokrzyżować samotnik Grinch wraz ze swoim wiernym kompanem, psem Maxem. W roli głównej Jim Carrey. Pod płaszczykiem przyjemnej bajki, kryje się głęboka refleksja.


  1. Cud na 34. ulicy” (1994)

Klasyka filmu świątecznego. Nowy Jork, luksusowy magazyn z odzieżą i galanterią. Tam zatrudniony zostaje mężczyzna mający grać Świętego Mikołaja, jednak on utrzymuje, iż jest nim naprawdę. Pomaga on odzyskać ludziom wiarę w magię świąt, szczególnie Dorey Walker (kierowniczce sklepu) oraz jej córce Susan.


  1. Holiday” (2006)

Dwie kobiety, dwa kontynenty, dwie historie miłosne. Obie są niezadowolone ze swoich obecnych sytuacji w życiu, więc zamieniają się domami na dwa tygodnie, by uciec choć na chwilę od swoich zmartwień. W rolach głównych Cameron Diaz, Kate Winslet, Jude Law oraz Jack Black.


  1. Elf” (2003)

Przezabawna komedia o wychowanym przez elfa mężczyźnie, który dorastając przestaje pasować do świata pomocników Świętego Mikołaja na Biegunie Północnym (przede wszystkim ze względu na swój wzrost) i musi wrócić do Nowego Jorku, gdzie zderza się z rzeczywistością.


  1. Ekspres Polarny” (2004)

Pełen magii film animowany, o chłopcu, który przestał wierzyć w Świętego Mikołaja. Aby przywrócić mu wiarę w niego, zostaje zabrany jako pasażer na pokład ekspresu, zmierzającego prosto na Biegun Północny. Po drodze czeka go wiele przygód wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi.


  1. To wspaniałe życie” (1946)

Czarno-biała produkcja, w której główny bohater George Bailey załamuje się, po tym jak jego wuj prowadzący z nim kasę budowlaną, gubi dużą sumę pieniędzy tuż przed Bożym Narodzeniem. George wie, że może to oznaczać zgubę dla ich firmy. Ta wieść dołuje go na tyle, iż postanawia targnąć się na swoje życie. Ratuje go od tego Anioł Stróż, który ukazuje mu alternatywną rzeczywistość.


  1. To właśnie miłość” (2003)

Świąteczna komedia romantyczna z plejadą znanych aktorów (m.in. Hugh Grant, Alan Rickman, Keira Knightley, Rowan Atkinson). W filmie poznajemy 10 historii, toczących się w Londynie, a każda porusza na swój własny sposób.


  1. Fred Claus – Brat Świętego Mikołaja” (2007)

W każdej rodzinie zdarza się czarna owca. W rodzinie Świętego Mikołaja jest nią jego starszy brat Fred. Jednak to na nim spoczęło uratowanie Gwiazdki. Wcielający się we Freda, przezabawny Vince Vaughn wprowadza trochę pikanterii to produkcji świątecznych.


  1. Opowieść wigilijna” (2009)

Wiele było adaptacji noweli Charlesa Dickensa, a ta animowana produkcja jest pozycją godną uwagi. Po raz kolejny, acz wcale przez to nie nużący, poznajemy historię największego sknery Ebenezera Scrooge’a, który spotyka ducha przeszłych, teraźniejszych oraz przyszłych Świąt Bożego Narodzenia.


  1. Kevin sam w domu” (1990)

Chyba żaden tego typu ranking nie mógłby się obejść bez tej pozycji. Sprytny ośmiolatek pozostawiony sam w domu, jest zdany tylko na siebie. Nieoczekiwanie musi stawić czoło rabusiom, którzy planują kradzież. Oczywiście można poczekać do świąt. Jego emisja w Wigilię o godz. 20.05. Tradycyjnie na Polsacie.


Autor: Oliwia Rybiałek