Sesja zbliża się wielkimi krokami. W głowach kołaczą nam się już tylko terminy zaliczeń i egzaminów. Jak zatem przetrwać ten newralgiczny okres, by potem cieszyć się z dobrych wyników? Oto parę wskazówek jak skutecznie się uczyć.

 1. Znajdź sobie ciche i wygodne miejsce, sprzyjające koncentracji, a następnie zadbaj o porządek w tym otoczeniu. Jeśli uczysz się po prostu w swoim pokoju, wiedz, że warto go przewietrzyć, zanim siądziesz do książek.

 2. Postaraj się ustalić, która pora dnia jest dla ciebie najlepsza na naukę. Wybierz te godziny, kiedy twój mózg jest najbardziej pobudzony i pracuje na najwyższych obrotach. Niektórzy wolą uczyć się z samego rana, a inni preferują naukę późnym wieczorem, jednak pamiętaj, żeby nie zarywać nocek. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu!

 3. Pozbądź się bodźców, które mogą cię rozpraszać. Najlepiej wyciszyć powiadomienia na telefonie albo całkiem go wyłączyć, bo wiadomo jak bardzo kusi sięgnięcie po niego. Natomiast na wiele osób wręcz stymulująco działa cicha muzyka, grająca w tle.

 4. Ważne jest, aby w trakcie nauki żołądek nie zawracał ci głowy. Dlatego warto wcześniej najeść się (nie przejeść!) i przygotować sobie kubek gorącego napoju dla otuchy.

 5. Jeśli mowa o jedzeniu, to wypada wspomnieć, że idealną przekąską w trakcie zakuwania są orzechy (szczególnie włoskie). Znakomicie bowiem wpływają na sprawność umysłową, pamięć i koncentrację.

 6. Wiele z nas odkłada naukę na ostatnią chwilę, czego sama jestem najlepszym przykładem. Jednak dla własnego komfortu i w miarę bezstresowego podejścia warto podzielić sobie materiał na dni, które ma się do dyspozycji. Potem ważne jest systematyczne powtarzanie tego, czego nauczyło się dnia poprzedniego.

 7. Aby uczyć się skutecznie, czytaj ze zrozumieniem, notuj najważniejsze rzeczy i powtarzaj na głos.

 8. Rzadkością jest, by ktoś umiał efektywnie uczyć się przez kilka godzin, nie odrywając się. Dlatego konieczne jest robienie sobie przerw. Wyjdź na krótki spacer albo wykonaj serię ćwiczeń fizycznych, jednak niezbyt wymagających.

 9. Nagradzaj się! Ustal sobie, że za każdą partię przerobionego materiału przykładowo zjesz sobie kawałek czekolady. Dzięki temu zyskasz większą motywację.

 10. Nastaw się pozytywnie. W końcu robisz to dla siebie 🙂

   

 


Autor : Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.pixabay.com