Trzynaście widocznie w tym roku jest szczęśliwym numerem najciekawszego letniego festiwalu sztuki we Wrocławiu. 13. edycja Brave Festival zaczęła się w ubiegły piątek, 13 lipca, co więcej – w ciągu tygodnia wystąpi w nim 13 artystów i grup.

Czas poznać 13 ciekawostek o artystach, których dzieła zobaczymy podczas festiwalu.

Smyczki syryjsko-polskie

– To nie jest zespół uchodźców, ale profesjonalna orkiestra na wygnaniu – mówi założyciel SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) Raed Jazbeh, były muzyk orkiestry symfonicznej w Damaszku. Zaczynali trzy lata temu jako eksperyment. W jednej orkiestrze spotkali się filharmonicy z Syrii, rozrzuceni dziś po całej Europie Zachodniej. Pomysł świetnie się sprawdził. Syryjska Orkiestra na Uchodźstwie występowała już w najważniejszych salach koncertowych Europy, m.in. w Berlinie, Brukseli, Hamburgu czy Atenach. W Polsce SEPO pojawił się po raz pierwszy. W ubiegły piątek zespół otworzył tegoroczny Brave festival w 25-osobowym składzie, razem z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM we Wrocławiu koncertem smyczkowym.

Akrobacje z czterech stron świata

Grupa ILL-Abilities zaskoczy swoją sprawnością w break dance. Są nie tylko najbardziej międzynarodowym zespołem na tegorocznym Brave Festival, ale i najbardziej nietypową na świecie grupą b-boyów, tworzoną tylko przez tancerzy niepełnosprawnych. Założył ILL-Abilities Luca „Lazylegz” Patuelli, który urodził się z wrodzoną sztywnością stawów, a tańczy używając kul ortopedycznych. Do Wrocławia przyjechali w 5-osobowym składzie: dwóch tancerzy z Brazylii i po jednym z Kanady, Holandii oraz Korei Południowej.

Trzecia płeć Zapoteków

W spektaklu Requiem dla Alcaraván Lukasa Avendaño, zadamy się pytaniem o naturze płciowej tożsamości, gdyż odkryjemy dla siebie nowe zjawisko muxe (czyt. musze) – trzecią płeć. Meksykański performer poświęcił swoją sztukę nagłaśnianiu głosów swoich „braci”. W jednym z regionów Meksyku Oaxaca chłopcy wcielają się w rolę córek dla swoich matek, noszą sukienki, malują się oraz zaplatają warkocze. Możemy się spodziewać barwnego przesyconego tajemniczą aurą performancu, z rytualnymi tańcami, obrzędami i interakcjami z publicznością.

Kenia plus Brazylia. Muzyczna parada

To trzeba zobaczyć i usłyszeć: młodzi symfonicy z Kenii połączą swoje siły z brazylijskimi śpiewaczkami z grupy Meninas de Sinhá, dla wspólnego wykonania pieśni cantigas de roda (pieśni rymowanych), które zaprezentują na otwartym dla wszystkich wydarzeniu w plenerze.

Taneczne konfrontacje

„Bez wymówek, bez ograniczeń” – ILL-Abilities stoczą „breakdance battle” z wrocławskimi tancerzami. Dwa artystyczne światy zderzą się po to, by pokazać, że niepełnosprawność nie musi ograniczać życie jednostki w społeczności. Równie intrygująco zapowiada się nietypowy podwójny spektakl, przygotowany przez Melanie Lomoff, francuską tancerkę baletu klasycznego, choreografkę i jedną z największych osobowości tańca nowoczesnego, oraz Ramę Vaidyanathan, mistrzynię klasycznego tańca hinduskiego bharatanatyam.

Rewolucjoniści z Tanzanii

Brave Festival 2018 będzie dla Albino Revolution Cultural Troupe niezwykłym wydarzeniem: artyści z Tanzanii wystąpią po raz pierwszy w Europie. W rytmie bębnów zatańczą i zaśpiewają tradycyjne pieśni i swoje utwory. Swoim występem grupa przybliży realia dzisiejszej Afryki, gdzie, jak mówi Tito David Ntanga, założyciel ARCT: – Społeczeństwo wierzy, że albinosi nie nadają się do pracy. Nawet podczas naszych występów ludzie komentują –„Hej, zaraz popękają im stopy, połamią sobie nogi!”…

Sugestywnie o Afryce

Hiphopowiec i poeta, dawniej gwiazda – dziś uciekinier polityczny z Demokratycznej Republiki Konga, mieszka w obozie dla uchodźców w Malawi. Menes la Plume tworzy w czterech językach (francuskim, angielskim, suahili i lingala). Inspiracje czerpie z przeżyć uchodźców z całej Afryki. Chce nie tylko otworzyć oczy rodakom na brutalną rzeczywistość swojego kraju, ale również zmieniać cały świat. Śpiewa i mówi o tym niezwykle sugestywnie.

Szlifuj i rozwijaj swój talent

Integralną częścią festiwalu są też warsztaty, chociażby tradycyjnego tańca hinduskiego pod okiem Ramy Vaidyanathan czy warsztaty ruchowe dla osób niepełnosprawnych, które poprowadzi grupa ILL-Abilities. Natomiast warsztaty dla profesjonalnych tancerzy przygotowała Mélanie Lomoff. Wynikiem cyklu warsztatów będzie wyjątkowy spektakl z udziałem wszystkich uczestników, nawiązany do głównego motywu festiwalu.

Porozmawiaj z nimi

Zgodnie z tradycją festiwalu, będziemy mieli możliwość porozmawiać z każdym z twórców w trakcie Brave Meetings. Poprowadzi je Anna Sańczuk – dziennikarka kulturalna.

Teatr pojednania

– Twoja przeszłość jest jak cień, który zawsze będzie ci towarzyszył – mówi reżyserka Nadziei Afryki Hope Azeda. Przedstawienie grupy Mashirika odtwarza dramatyczne wydarzenia z Rwandy z 1994 roku po to, by społeczności Hutu i Tutsi mogły znaleźć płaszczyznę porozumienia. Premiera Nadziei Afryki odbyła się podczas 10. rocznicy ludobójstwa w Rwandzie, gdzie ją obejrzało 25 tys. widzów. Co ciekawe, w jednej z ról zobaczymy Eliane Umuhire, aktorkę występującą w filmie Ptaki śpiewają w Kigali (reż. Joanna Kos-Krauze), który jest w programie przeglądu filmowego Brave: Forbidden Cinema.

650 z Korogocho

10 lat temu w Korogocho, slumsach Nairobi, wystartował odważny projekt: młodzieżowa orkiestra symfoniczna. Zaczynali skromnie, od pożyczonych instrumentów, dziś ćwiczy tam aż 650 muzyków, a wizytówką projektu jest orkiestra Ghetto Classics. Na tegorocznym Brave Festival wystąpi jej 20-osobowa reprezentacja – po raz pierwszy poza Kenią. Na zakończenie festiwalu z młodymi muzykami z Korogocho wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) i polscy instrumentaliści. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora Hip-Hop History Orchestrated.

20 filmów i konkurs

W ramach Brave Festival 2018 odbędzie się 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema. Tegoroczna edycja ma w sobie cztery części: Film Interrupted, Kids in Danger, Brave People Doc oraz konkursowa Brave: Forbidden Cinema. Zwycięzcę wybierze publiczność, głosując po seansach. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

8 razy Brave Contexts

Dopełnieniem wydarzeń towarzyszących festiwalu będzie Brave Contexts – cykl ośmiu spotkań wokół znaczących książek. Ich fragmenty przeczyta aktorka teatralna Ewa Skibińska. Dyskusje nad książkami wprowadzą do problemów i zjawisk kluczowych dla tej edycji Brave Festival.

 


Autor: Zlata Veresniak
Zdjęcia: Materiały organizatora