Nadodrze – przed wojną jedna z najbardziej rozwiniętych, rzemieślniczo-handlowa dzielnica Wrocławia, tuż po wojnie – centrum kulturalnego życia miasta. Do niedawna zapomniane i zaniedbane, straszące po zmroku. Obecnie przekształca się znów w tętniącą artystycznym życiem krainę i zaprasza na noc pełną wyjątkowych wrażeń – pisze Aleksandra Matusik.


20 maja już po raz 15. dzielnica otwiera szerzej swoje bramy i zaprasza osoby spragnione kulturalnych doznań do wspólnego świętowania. Tym razem aż 53 miejsca będą czekały na odwiedzających przez całe 12 godzin! W tym czasie będą organizowane warsztaty, koncerty, wystawy, spotkania i wiele innych wydarzeń. Jak więc z tak bogatej oferty wybrać te miejsca, które zapamiętamy na dłużej? Spieszymy z pomocą i prezentujemy subiektywny przewodnik po 15. Nocy Nadodrza.

12 godzin (w niektórych miejscach nawet więcej) to bardzo długo. Warto więc z samego rana naładować baterie na cały dzień i zjeść pożywne śniadanie. A właśnie takie dostaniecie na pewno w Znasz Ich Cafe-Bistro. Początkowo kuchnia rotacyjna, w której gotowali młodzi, ambitni szefowie kuchni. Obecnie w stałym składzie zapraszają m.in. na rogale, sałatki, chłodniki i, przygotowane specjalnie na Noc Nadodrza, menu-niespodziankę. Do tego poranna kawa na Artystycznym Dziedzińcu współdzielonym z HARTem (Hostel & Art) – czego chcieć więcej?

Na tegoroczną Noc Nadodrza warto wybrać się rowerem. Oprócz tego, że będziecie w stanie zaoszczędzić trochę czasu poruszając się nim pomiędzy kolejnymi punktami na mapie, ekipa z Hultaja pomoże wam podrasować wasze maszyny. Sklep połączony z serwisem i warsztatem rowerowym udostępni na miejscu wszystkim, którzy przyjadą na dwóch kółkach nie tylko swoje narzędzia, ale również pakiet cennych rad dotyczących naprawy rowerów. Po takim poranku można spokojnie ruszać w dalszą drogę.

Być może nie dotrzecie w jeden dzień do Macondo – fikcyjnej wioski stworzonej przez kolumbijskiego pisarza Gabriela Márqueza, ale do kawiarnio-galerii, której nazwa jest od owej miejscowości zaczerpnięta, już tak. Tam zaś czekać będzie na was wystawa rysunków Szymona Palki – studenta grafiki na wrocławskiej ASP. Pokaże on swoją mapę Nadodrza, którą będziecie mogli później skonfrontować z tym, co zobaczycie w tej dzielnicy na własne oczy.

O tej tętniącej artystycznym życiem dzielnicy dowiecie się więcej także przy Łokietka 5 w Infopunkcie Nadodrze. Jednak poza praktycznymi informacjami o ciekawych wydarzeniach w okolicy i lokalnych inicjatywach, spodziewajcie się tam również targów wyrobów wrocławskich projektantów.

Tym, którzy zamiast oglądać twórczość innych, wolą sami oddać się twórczym zajęciom, polecamy wybrać się do Concept Store’u tworzonego przez Odrę (grupę specjalistów od projektowania i mediów), Rośliny (projekt florystyczny) oraz Skądmasz (marka odzieżowa specjalizująca się w szyciu plecaków). Wspólnymi siłami przygotują oni dla odwiedzających roślinno-graficzne warsztaty. Jesteście ciekawi tej symbiozy natury i kultury? My też!

A skoro już mowa o concept store’ach, to nie możecie przejść obojętnie obok młodego wrocławskiego projektu oferującego odzież marek organicznych, ekologicznych oraz fair-trade – SOME-WEAR-ELSE. Piszą o sobie, że promują „idee mody zrównoważonej, upcyclingu i produkcji z pozytywnym oddziaływaniem społecznym”. Nieważne jednak, czy o zrównoważonej modzie wiecie już wszystko, czy wyżej wymienione hasła są dla was kompletnie niezrozumiałe – właściciele z chęcią opowiedzą wam każdy najmniejszy szczegół o produktach, które znajdziecie w ich sklepie. Pełen profesjonalizm i uśmiech na twarzy – to lubimy.

Naturalne produkty, tym razem do wnętrz, oferuje także Natura Rzeczy, która podczas Nocy Nadodrza świętuje swoje pierwsze urodziny. Oprócz wielkiej wyprzedaży plakatów, ceramiki i wyrobów tekstylnych, szykują oni również warsztaty: kreatywne, tworzenia biosfery, kokedamy, naturalnych peelingów, świec sojowych i łapaczy snów. Na ten punkt wycieczki osoby zainteresowane tematyką wystroju wnętrz będą musiały poświęcić więcej czasu – zarówno ze względu na możliwość konsultacji ze Studio Minimal, jak i bardzo artystyczny i przytulny wystrój samej przestrzeni.

Pamiątki z 15. Nocy Nadodrza zdobędziecie m.in. w PANATO. Tam na koszulkach i bawełnianych torbach będzie można samodzielnie wykonać nadruk przygotowany specjalnie na nadodrzańskie majowe święto. Oprócz tego, swoją premierę będzie miała wrocławska kolekcja plecaków, nerek i toreb – MOSTY, a w niej 5 unikatowych wzorów – Mosty: Grunwaldzki, Milenijny, Zwierzyniecki, Tumski i Młyński.

Wieczór polecamy spędzić na podwórku przy ul. Jagiellończyka 10. Od g.21 swoje pokazy multimedialne pod nazwą „Paint your walls” zaprezentuje grupa Division ze strefy edukacji twórczej Kontury Kultury. Sąsiadujące zaś z nią Centrum Reanimacji Kultury zaprasza na występy stand-upowe oraz imprezę taneczną z cyklu Acid Ghosts & Flowers.

Nadodrze to z pewnością jedna z niewielu dzielnic, która może pochwalić się własnym świętem. Warto więc przyjrzeć się jej z bliska i skorzystać z atrakcji kulturalnych, które oferuje.

Autor: Aleksandra Matusik