W ubiegłym roku Szlachetna Paczka połączyła ponad 810 tysięcy osób – darczyńców i obdarowanych, a 20 tysięcy paczek dotarło do swoich adresatów. W tegorocznej 18. edycji, wg szacunków organizatorów, pomoc dotrze do około 20 tysięcy rodzin. Udział może wziąć każdy. Wystarczy wybrać z bazy jedną (lub więcej) rodzin i przygotować dla niej świąteczną paczkę. Pakunki dotrą do obdarowanych w weekend cudów, czyli 8-9 grudnia.

Szlachetna Paczka znajduje się w czołówce największych i najbardziej skutecznych programów pomocy w Polsce. Działa już 18 lat i przez ten czas połączyła 4 miliony ludzi, pomogła 150 tysiącom rodzin, a wartość pomocy przekroczyła 250 milionów złotych. Nie ma na świecie drugiego tak dużego systemu pomocy, w której darczyńca osobiście pomaga konkretnemu potrzebującemu.

W ubiegłym tygodniu na stronie Szlachetnej Paczki została otwarta baza, w której znajdują się tysiące historii czekających na szczęśliwe zakończenie. Wolontariusze akcji zebrali potrzeby i pragnienia rodzin oraz osób samotnych, a każdy z nas może – samodzielnie, z rodziną lub z przyjaciółmi – przygotować świąteczny prezent, który urzeczywistni te marzenia. W bazie z samego województwa dolnośląskiego znajduje się już ponad 150 opisów rodzin, a nowe pojawiają się każdego dnia.

– Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi z różnych światów, biednych i bogatych, zagubionych i tych, którzy pomagają odnaleźć nadzieję. Daje możliwość takiego pomagania, które ma sens, bo inicjuje zmianę na lepsze. Ta zmiana zaczyna się od spotkania. Zatrzymujesz się, by popatrzeć na kogoś, kogo dotąd nie zauważałeś, i poznać jego historię – historię konkretnego człowieka, konkretnej rodziny. Historię trudności, ale i marzeń. Dzięki temu zmienia się nie tylko rodzina, która otrzymuje pomoc, ale i ci, którzy pomagają – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki.

Szlachetna Paczka stała się nową świąteczną tradycją dla milionów Polaków. Oprócz zwykłych ludzi, którzy dzielą się tym, czym mogą razem z krewnymi i znajomymi, paczki przygotowują też: reprezentacja piłkarska, narodowa drużyna skoczków narciarskich. Rodziny zostały też obdarowane przez parę prezydencką, licznych aktorów, dziennikarzy i sportowców.

Finał akcji, zwany weekendem cudów, będzie miał miejsce 8-9 grudnia. Wtedy paczki wyruszą wraz z wolontariuszami w Polskę – do swoich adresatów. Pomagać można jednak również, wpłacając datki na Szlachetną Paczkę lub zostając wolontariuszem akcji. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie organizatora.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: materiały prasowe organizatora