Rok dobiega końca. Czas więc na przypomnienie tego, co w 2017 roku działo się w naszym mieście. Wrocław żył przede wszystkim otwarciami nowych miejsc, zamieszaniem wokół Teatru Polskiego oraz wprowadzeniem wypożyczalni samochodów elektrycznych. Na dokładkę, wrocławianin został nowym premierem.

 

STYCZEŃ
– Wrocławianie chętnie brali udział w zbiórce pieniędzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miejscowy sztab zebrał prawie 1,2 miliona złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz na godną opiekę medyczną dla seniorów.
– Pojawiły się plotki, że w lipcu do Wrocławia przyjedzie Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał być zaproszony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Forum Państw Trójmorza przeniesiono jednak do Warszawy.

LUTY
– We wrocławskim zoo urodził się mrównik. Rocznie na całym świecie rodzi się zaledwie kilka osobników tego gatunku. Niestety, po kilku tygodniach zwierzę zdechło.
– Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu poinformował, że w mieście było wyjątkowo mało bezrobotnych. Stopa bezrobocia wynosiła 2,8 procent.

MARZEC
– O fikcyjnej doktor habilitowanej Annie O. Szust mówił cały świat. Postać została stworzona przez naukowców pracujących na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Eksperyment polegał na tym, że Szust „zgłaszała się” do zagranicznych pism naukowych, wyrażając chęć publikacji w nich swoich artykułów. Fikcyjna postać otrzymała kilkadziesiąt propozycji współpracy. Obnażono w ten sposób działania wielu pism naukowych, w których po uiszczeniu opłaty nie sprawdza się treści artykułów.
– Po blisko rocznej przerwie, przed Halą Stulecia ponownie stanęła Iglica. Wcześniej przechodziła bowiem konserwację.

KWIECIEŃ
– Otwarto przebudowany Stadion Olimpijski. Uwagę szczególnie przykuwała nowa, w pełni zadaszona trybuna. Dwuletnie prace pochłonęły ok. 130 milionów złotych.
– Dyrektor Teatru Polskiego, Cezary Morawski został zwolniony. Okazało się jednak, że Wojewoda Dolnośląski wstrzymał uchwałę o odwołaniu. Morawski nie przyjął wypowiedzenia i wciąż jest dyrektorem teatru.

MAJ
Gitarowy Rekord Guinessa tym razem nie został pobity. Na Rynku pojawiło się 6299 gitarzystów. Do ustanowienia nowego rekordu zabrakło 1058 muzyków.

CZERWIEC
– Otwarto zrewitalizowaną Wyspę Daliową, na środku której stanęła charakterystyczna rzeźba ze stali nierdzewnej. Tuż obok, na równie zapomnianej Wyspie Tamka, powstało jedno z najmodniejszych miejsc imprezowych w mieście.
– Zwolniono policjanta, który użył paralizatora przeciwko Igorowi Stachowiakowi w maju 2016 roku. Łącznie zarzuty w sprawie przekroczenia uprawnień i znęcania się nad mężczyzną, usłyszało czterech byłych policjantów.

LIPIEC
– We Wrocławiu miała miejsce największa impreza sportowa roku na świecie, The World Games 2017. Do miasta przyjechało około 3500 sportowców dyscyplin nieolimpijskich z całego świata.
– Na Rynku organizowano regularne protesty dotyczące nowej ustawy o sądownictwie. Na głównym placu miasta zbierało się za każdym razem po kilka tysięcy wrocławian. W protestach uczestniczyli regionalni politycy, m.in. Bogdan Zdrojewski, Władysław Frasyniuk i Józef Pinior.

SIERPIEŃ
– Zmarł Adam Wójcik, były reprezentant Polski w koszykówce. Zdobył osiem mistrzostw Polski, a karierę zakończył w Śląsku Wrocław.
– Na Zaułku Solnym oraz w jego okolicach stanęły znaki ostrzegawcze z grafiką szczura. Był to ironiczny komentarz anonimowego wrocławianina, który zwrócił w ten sposób uwagę na problem plagi gryzoni w naszym mieście.

WRZESIEŃ
– Rozpoczął się nowy rok szkolny, a dawne zawodówki i gimnazja zastąpiły szkoły branżowe i ośmioklasowe podstawówki. Przy okazji otworzono m.in. nowy zespół szkolno-przedszkolny nr 21 przy ulicy Kłodzkiej. V Liceum Ogólnokształcące przeniosło się natomiast do zupełnie nowego budynku przy ulicy Kuronia.

PAŹDZIERNIK
– Otwarto Wroclavię, nową galerię handlową, zbudowaną w miejscu dawnego dworca PKS. Znajduje się w niej 155 sklepów, 28 restauracji i kino z dwudziestoma salami.
– Na terenie miasta ruszyła pierwsza wypożyczalnia samochodów na minuty, Traficar.

LISTOPAD
– Do użytku został oddany nowy dworzec autobusowy. Jest połączony z Wroclavią, a stanowiska autobusowe znajdują się w podziemiu.
– Ofertę wypożyczalni samochodów na minuty rozszerzyła Vozilla. Na potrzeby aut elektrycznych, na terenie miasta powstały specjalne zielone koperty, które wywołały sporo kontrowersji. Nie są one bowiem usankcjonowanym znakiem drogowym.

GRUDZIEŃ
– 11 grudnia nowym Prezesem Rady Ministrów został Mateusz Morawiecki. Polityk urodził się we Wrocławiu i studiował m.in. historię na Uniwersytecie Wrocławskim.
– Złodzieje próbowali włamać się do bankomatu w Wiszni Małej. W strzelaninie zginął policjant oraz jeden z przestępców.
– W trasę wyjechał pierwszy Wro Airport Express. Autobusy kursują między lotniskiem a nowym dworcem autobusowym i po drodze zatrzymują się tylko na jednym przystanku – na Placu Dominikańskim.

 


Autor: Marcin Obłoza
Zdjęcie: pixabay.com