25 lat temu, po obejrzeniu pilotażowego odcinka Twin Peaks, widzowie zaczęli się zastanawiać: Kto zabił Laurę Palmer? W trakcie ponadrocznej emisji serialu pytań przybyło, a wiele z nich do tej pory pozostaje bez odpowiedzi. Czy uzyskamy je w 3. sezonie, który w Polsce można oglądać od 22 maja na HBO i w HBO GO?

Na plaży znaleziono w plastikowym worku ciało nastoletniej Laury Palmer. Do Twin Peaks, urokliwego, ale tajemniczego miasteczka przybywa agent FBI, Dale Cooper, aby z miejscowym szeryfem odnaleźć mordercę. Nie tylko oni próbują rozwikłać zagadkę. Najbliżsi dziewczyny prowadzą własne śledztwo, które niejednokrotnie naraża ich na niebezpieczeństwo.

Porywająca historia Laury to przewodni motyw serialu, ale nie jest jedynym wątkiem. Ich mnogość jest imponująca i składa się na wyjątkowy obraz małego amerykańskiego miasteczka. Szemrane interesy milionera Benjamina Horne’a, niebezpieczny romans Shelly i Bobby’ego, podejrzana przeszłość pięknej Chinki, Josie Packard, a do tego niespełnione uczucia agenta Cooper’a…

Log Lady, Lady with the Log, Kobieta z Pieńkiem, Twin Peaks

Wiele wątków, to wiele postaci. A każda z nich barwna i ciekawa, nawet jeśli nie pierwszoplanowa – jak na przykład arogancki agent Albert Rosenfield, czy darzona sympatią widzów kobieta, która zawsze ma przy sobie pieniek. Miejscowy psychiatra – dr Jacoby sam wydaje się potrzebować pomocy kolegi po fachu. Główny bohater – Dale Cooper to śledczy o wybitnej intuicji, poukładany miłośnik kawy, wiśniowego plackaBob, Twin Peaks, horror, morderca, killer, evil, zło i pączków (które są ważnym elementem serialu!). Towarzyszy mu odważny i prawy szeryf Harry S. Truman. Na komisariacie Twin Peaks spotkamy jeszcze Andy’ego Brennana i Lucy Moran – najważniejszych „sprawców” scen komediowych, których w Twin Peaks nie brakuje.

Aktorzy to dla mnie po prostu mistrzowie. Szczególnie Ray Wise, który wciela się w Lelanda Palmera, ojca Laury. Ogromne wrażenie robi również Frank Silva. Co ciekawe, był on scenografem, a Twin Peaks to jedyna produkcja, w której wystąpił. Mimo to grany przez niego Bob jest tak straszny, że po obejrzeniu serialu będziecie w nocy sprawdzać, czy przypadkiem nie wchodzi przez wasze okno… Fani nie wyobrażają sobie, żeby najczarniejszy charakter serialu był grany przez kogoś innego. Ciekawe więc jak poradzili sobie twórcy przy kręceniu 3 sezonu – Silva zmarł w 1995 roku.

Twin Peaks, Palmer Family, Leland, Laura
Rodzina Palmer.

Szukając informacji na temat Twin Peaks, nie sposób nie spotkać się z opinią, że to serial-rewolucja, produkcja jak nigdy wcześniej. Ja bym dodała: i jak nigdy później. Kluczową rolę odgrywa tu klimat. Absolutnie niepowtarzalny i nieuchwytny dla słów. Próba jego opisania byłaby bezsensowna. Ale wystarczy obejrzeć pierwszy odcinek, by go poczuć, załapać i uzależnić się.

Twin Peaks, David Lynch, FBI, donut
Twórca całego zamieszania – geniusz David Lynch w 3 sezonie ponownie pojawi się na ekranie. Oprócz niego fani zobaczą inne znajome z poprzednich sezonów twarze: m. in. Mädchen Amick (Shelly) i Peggy Lipton (Norma). Oczywiście nie zabraknie też Kyle’a MacLachlana, czyli agenta Coopera.

Jeśli okaże się, że serial to dla was za mało i potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień (a na pewno tak będzie), to części z nich dostarczy pełnometrażowy film Twin Peaks: Ogniu krocz za mną. Z okazji premiery trzeciego sezonu wyświetlany jest teraz w kinie Nowe Horyzonty! Tylko uwaga, chociaż to prequel – opowiada o ostatnich dniach życia Laury, nie polecam od niego zaczynać przygody.

Nie ma na co czekać – zaparzcie sobie czarną kawę, przygotujcie coś słodkiego i wyruszajcie do Twin Peaks!

Twin Peaks, damn fine cup of coffee, coffee, Agen Cooper, FBI


Autor: Justyna Tkaczyńska