Co roku tysiące biegaczy walczy ze sobą oraz czasem w maratonie ulicami Wrocławia. W tym roku nie będzie inaczej.

Maraton rozpocznie się 9 września o godzinie 9 na Stadionie Olimpijskim. Tu biegaczy czeka drobna zmiana miejsca startu. Dotychczasowo bieg rozpoczynano przy bramie głównej kompleksu, teraz zawodnicy ruszą sprzed wyremontowanej Trybuny Zachodniej stadionu. Dzięki temu doping publiczności będzie mógł ponieść biegaczy już od samego początku. Ponadto, jak co roku, przygotowano specjalne miejsca, w których będzie można kibicować zawodnikom.

Trasa została kosmetycznie zmieniona względem poprzedniego roku, organizatorzy zapewniają, że droga została wyznaczona tak, by była możliwie jak najbardziej płaska oraz nadto nie eksponowała biegaczy na otwarte, nasłonecznione przestrzenie. Wszystko po to, by biegacze mieli możliwość pobijania swoich rekordów. Zawodnicy ruszą więc sprzed sprzed Trybuny Zachodniej Stadionu Olimpijskiego, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Długa i Dmowskiego poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Kierowcy i pasażerowie MPK spotkają się z utrudnieniami. Wybrane linie komunikacji miejskiej będą miały zmienione trasy oraz rozkłady jazdy. Cała trasa będzie wyłączona z ruchu samochodowego nawet na godzinę przed rozpoczęciem biegu.

Ponadto, dzień przed biegiem, organizatorzy postanowili przygotować coś dla entuzjastów spacerów. WrocWalk Marathon polegać będzie na odwiedzaniu ciekawych miejsc we Wrocławiu. W każdym z tych miejsc otrzymuje się pieczątkę, a za komplet pieczątek pamiątkowy medal. Wpisowe na spacerową wersję maratonu to 20 złotych, zapisać można się tutaj.

Autor: Patryk Rudnicki
Zdjęcie i grafika: mat. organizatora (fot. Tomasz Kinal)