Aktorski weekend za nami. Znamy już finalistów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i czekamy na więcej. Rozpoczął się 39. Przegląd Piosenki Aktorskiej.

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej oficjalnie rozpoczął się 16 marca 2018 roku. Na początek Nurtu OFF mieliśmy okazje zobaczyć spektakl Wkurwione kobiety w leju po Polsce i Nieistnienia. Na scenie wrocławskiego Impartu zaśpiewało dwadzieścioro uczestników II Etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Członkowie Rady Artystycznej PPA: Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski i Bogusław Sobczuk oraz dyrektor artystyczny PPA Cezary Studniak zakwalifikowali do finału siedmioro wykonawców.

Oto finalistki i finaliści:

Beata Banasik – wokalistka, laureatka wielu konkursów piosenki; zaśpiewała „Dziwny jest ten świat” Niemena i „Youkali” Rogera Fernaya z muzyką Kurta Weilla.

Wojciech Dereń – aktor Cloud Theatre i Teatru Neon z Wrocławia. Zaśpiewał „Jednego serca” Niemena z tekstem Adama Asnyka i „Redemption Song” Boba Marleya.

Emilia Kudra, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza i Teatru V6 w Łodzi. Zaśpiewała „Zośkę wariatkę” z muzyką Piotra Hertla do słów Juliana Tuwima i „Piosenkę starych kochanków” Jacques’a Brela w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.

Stanisław Linowski, student Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W konkursie zaśpiewał „Trwogę” Zbigniewa Wodeckiego z tekstem Jana Wołka i „mpaKOmpaBIEmpaTa” Lao Che.

Marcel Sabat – aktor filmowy i teatralny, projektant mody; w konkursie zaśpiewał „Tous les mêmes” („Wszyscy tacy sami”), utwór napisany i skomponowany przez belgijskiego artystę Stromae, przetłumaczony przez Zdzisława Pruskiego; „Gdyby wódkę pić sam człowiek mógł” Włodzimierza Wysockiego w tłumaczeniu Marleny Zimnej i „Ring of Fire” Johnny’ego Casha.

Małgorzata Walenda studiuje w Akademii Sztuk Teatralnych. Zaśpiewała medley „Do kogo idziesz”/„Ogień” (tekst: Bogdan Loebl, muzyka: Tadeusz Nalepa) i „Oczko” z tekstem i muzyką Natalii Grosiak.

Kinga Zygmunt studiuje we Wrocławiu na wydziale aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych. Zaśpiewała „Brzoskwinie”, wiersz Felicji Kruszewskiej z muzyką Karola Dondy, oraz kompilację dwóch tekstów Jeremiego Przybory, „Rzuć chuć” i „S.O.S”.

Piątek uświetnił występ zespołu Konopians w Klubie Festiwalowym.

W sobotę (17.03) widzowie mieli okazję zobaczyć premierę Flower Power na Dużej Scenie Capitolu w wykonaniu takich aktorów i muzyków jak m.in.: Iwona Bielska, Kinga Preis, Anna Malek, Emose Uhunmwangho, Andrzej Kłak, Adam Nowak, Tomasz Organek, Mateusz Pospieszalski, Cezary Studniak, Robert Więckiewicz, a także studentów wrocławskiej szkoły teatralnej. Spektakl na podstawie wierszy Jacka Podsiadły i piosenek Nicka Cave’a, Boba Dylana, Guns N’ Roses, Jimiego Hendrixa, Micka Jaggera, Johna Lennona, Amandy McBroom, Barry’ego McGuire, Joni Mitchell i Franka Zappy w reż. Jerzego Bielunasa

Natomiast w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpił A Filetta, czyli sześcioosobowy męski zespół wokalny z muzyką prosto z Korsyki.

Wydarzeniem towarzyszącym w Starym Klasztorze był L.U.C z muzyką do filmu „Good L.U.C.K”.

Gwiazdą 39. PPA, którą Wrocław gościł w niedzielę (18.03), była francuska piosenkarka Camille. Wystąpiła na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol o godz. 18.30.

Dzień jednak zaczął się, koncertem ubiegłorocznego laureata, Marcina Januszkiewicza – „Osiecka po męsku”.

Wydarzeniem towarzyszącym był koncert Mateusza Pospieszalskiego Quintet – Tralala! w Vertigo Jazz Club.

Camille