Każdy z nas ma w domu jakąś Królewnę. Czasem jest to nasza dziewczyna, mama lub siostra… chociaż zdarza się też i tak, że to my same nią jesteśmy. To z kolei oznacza tylko jedno – dziś, 25 maja, jest nasze święto. Dzień Królewny. Tym razem jednak, zamiast rozwodzić się nad naszymi zaletami, w ramach celebracji tego wyjątkowego święta zamierzam sporządzić mój prywatny ranking pięciu najlepszych księżniczek Disneya.

W Dzień Królewny każda kobieta ma pełne prawo do odpoczynku. Do tego, żeby ktoś przyniósł jej śniadanie do łóżka lub posprzątał za nią mieszkanie, albo napisał za nią ten artykuł. Niestety, rzeczywistość rzadko kiedy okazuje się bajką. Dlatego ja zamiast wylegiwać się w łóżku, pracuję, a nasze czytelniczki wcale nie mają łatwiej… tylko księżniczki Disneya mogą na spokojnie świętować, nie przejmując się domowymi obowiązkami. Może poza tymi kilkoma, które cały czas wpływają na młode pokolenia dziewczynek… a ja dzisiaj zamierzam zrobić mój prywatny ranking właśnie takich „najlepszych”, oficjalnych księżniczek Disneya.

5. Elsa

Na piątym miejscu postanowiłam umieścić Elsę, chociaż długo zastanawiałam się, czy w ogóle powinna znaleźć się na tej liście. Szczególnie, że rywalizowała ona z co najmniej kilkoma innymi, zdecydowanie ciekawszymi postaciami. Finalnie zadecydowałam, że ze względu na jej wyjątkowy wpływ na małe dziewczynki i to, jak popularna stała się Kraina Lodu – pominięcie jej byłoby dużym błędem. Dlatego magiczna królowa Arendelle, której miłość do siostry była silniejsza niż klątwa, znalazła się na miejscu piątym.

4. Tiana

Tiana, pochodząca z bajki Księżniczka i Żaba jest moim zdaniem jedną z najbardziej niedocenianych księżniczek Disneya. Silna, niezależna, pracowita, goniąca za marzeniami… Ta dziewczyna to wzór do naśladowania. Szczególnie, że poza tym ma również dobre serce i wewnętrzną siłę, która pcha ją do przodu nawet w sytuacjach pozornie bez wyjścia.

3. Merida

Na najniższym stopniu podium w mojej opinii powinna stanąć Merida Waleczna, która nie należy w prostej linii do Disneya, tylko do… Pixara. To jednak niewiele zmienia, bo tak czy owak została oficjalnie koronowana podczas swojej uroczystości w Disneylandzie. Zresztą nie mogliby jej przecież pominąć. W końcu Merida to księżniczka, która pokazała światu, że nie da się kogoś zmusić, żeby nagle stał się inną osobą, a szczera rozmowa może rozwiązać zdecydowaną większość naszych problemów. No i że dziewczyny wcale nie są słabsze od chłopców, a to ważna lekcja. Nawet dla dorosłych.

2. Pocahontas

Na tej liście zdecydowanie nie mogło zabraknąć Pocahontas, mimo że bajka, z której pochodzi ta postać wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Wszystko ze względu na to, że opowieść zawarta w bajce Disneya miała być „luźno oparta” na faktach. Problem w tym, że zupełnie przeinaczyła historię. Szkoda by jednak było pominąć ją z takiego powodu, bo dzieciaki i tak ją kochały. Dlatego postanowiłam, że na tej liście Pocahontas zostanie potraktowana nie jako źle przedstawiona postać historyczna, a bajkowa księżniczka, śpiewająca o kolorowym wietrze i ucząca szacunku do matki natury. Silna, nieugięta, ale dobra i czuła. To cechy, które większość z nas chciałaby posiadać. Niezależnie od tego, ile mamy lat.

1. Mulan

Na pierwszym miejscu umieściłam moją ulubioną księżniczkę Disneya. Postać, która została oficjalnie koronowana, pomimo tego że ani nie urodziła się w rodzinie królewskiej, ani nie wyszła za księcia. Dziewczyna, która wyruszyła na wojnę, żeby chronić ojca. Dokonała olbrzymiego poświęcenia dla dobra nie tylko swojej rodziny, ale również całych Chin. Mulan. Waleczna, mądra, pełna energii… nie pasująca do świata, w którym kobiety traktowane były jak piękne lalki do towarzystwa, a nie żywe istoty. Księżniczka, będąca inspiracją dla dziewczynek, które się na niej wychowały. Wzór do naśladowania i moja idolka z czasów dzieciństwa.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Instagram