Pięć dni muzyki na żywo, cztery jam sessions, występy światowych gwiazd jazzu. Te i wiele innych elementów złoży się na tegoroczną edycję Jazzu nad Odrą.

Wydarzenie będzie miało miejsce we wrocławskim Imparcie w dniach 26.04-30.04. Zaszczytne miejsce w programie imprezy zajmuje koncert “Coltrane’s Sound” organizowany z okazji 50. rocznicy śmierci Johna Coltrane’a, autora płyty Kind of Blue, jednej z najwybitniejszych w historii jazzu. Na scenie wystąpi syn Coltrane’a – Ravi Coltrane z polskim kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem. Jedną z gwiazd kolejnego wieczoru będzie saksofonistka Tia Fuller, występująca w trio. W sobotę będzie można zobaczyć m.in. pierwszą część konkursu jazzowego (część druga w niedzielę), w którym zaprezentuje się osiem zespołów. Niedziela, nazwana przez organizatorów Światowym Dniem Jazzu Polskiego, w nawiązaniu do Światowego Dnia Jazzu, który wypada właśnie 30 kwietnia, to finał festiwalu. Będzie można usłyszeć takich polskich artystów, jak Piotr Wojtasik, grupę Skicki-Skiuk, czyli laureata nagrody Grand Prix 2016 oraz zwycięzcę tegorocznego konkursu.

program, Jazz nad Odrą, festiwal, Wrocław, jazz, muzyka, kultura, zapowiedzi

Jazz nad Odrą po raz pierwszy zorganizowany z inicjatywy trzech studentów w 1964 roku. Festiwal miał na celu stworzenie okazji dla młodych artystów do wyrażenia swojego buntu przeciwko władzy komunistycznej. Edycja zakończyła się szczęśliwie dla Ryszarda Kruzy, którego kwartet zdobył główną nagrodę, a muzyk późniejszą sławę na polskiej scenie jazzowej. Festiwal ewoluował przez kolejne lata, wielokrotnie zmieniano jego nazwę i miejsca organizacji. Seria corocznych festiwali przerwana została w 1988 roku, głównie ze względu na przemiany ustrojowe oraz problemy finansowe. Przez następne 16 lat festiwalu losy wydarzenia leżały w rękach różnych organizatorów, by w 2004 roku powrócić w kształcie znanym obecnie – opartym przede wszystkim na konkursie polskich muzyków.

Bilety na wydarzenie dostępne są na stronach internetowych: www.impart.art.pl i www.eventim.pl, w kasie biletowej Impartu oraz salonach Empik, Media Markt i Saturn. Ceny wahają się od 60zł za miejsce na balkonie i wstępem na dwa czwartkowe koncerty do 449 zł za karnet zapewniający udział we wszystkich koncertach festiwalu.


Autor: Kinga Matyja