Przed nami ostatnia eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd odbędzie się w dniach 4-6 października na Dolnym Śląsku. Warto się wybrać.

Na trasach Rajdu Dolnośląskiego ścigali się m.in. Sobiesław Zasada, Marian Bublewicz, Janusz Kulig czy Kajetan Kajetanowicz. Obecnie Rajd Dolnośląski jest jedną z eliminacji w RSMP. Niegdyś był zimową eliminacją oraz nie tak dawno, bo w latach 2003-2004 zaliczany był jako eliminacja Rajdu Polski w Mistrzostwach Europy.

53. Rajd Dolnośląski-Hotel Zieleniec

Na liście zgłoszeń znalazło się trzydzieści sześć załóg, które będą rywalizować w różnych kategoriach. Na starcie zabraknie niestety m.in. świeżo upieczonego rajdowego Mistrza Polski – Mikołaja Marczyka oraz wicemistrza – Tomasza Kasperczyka. Mimo ich braku na trasy dolnośląskich odcinków specjalnych powróci Bryan Bouffier, który usiądzie za kierownicą Hyundaia i20 R5. Oprócz Francuza w stawce, są kierowcy mogący się liczyć w końcowej klasyfikacji, którzy pod nieobecność kilku czołowych załóg, będą chcieli wykorzystać szansę: Marcin Słobodzian (Skoda Fabia R5), Jakub Brzeziński (Ford Fiesta), Maciej Lubiak (Hyundai i20 R5) czy Łukasz Kotarba (Citroen C3 R5).

Tegoroczny rajd został zaplanowany na pierwszy weekend października. Podobnie jak w roku ubiegłym baza rajdu została zlokalizowana w Dusznikach-Zdroju. Kierowcy będą zmagać się w trzydniowej rywalizacji, podzielonej na 19 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 216 kilometrów. Tradycyjnie przed przystąpieniem do ścigania, kierowcy będą mieli możliwość, aby przetestować samochód na odcinku kontrolnym – Shakedown.

Trasa rajdu

Trasy Rajdu Dolnośląskiego ze względu na ukształtowanie terenu, są atrakcyjne dla kibiców. Szybkie asfaltowe odcinki specjalne z pewnością determinują kierowców do szybkiej jazdy, często na krawędzi błędu. W kalendarzu tegorocznego rajdu po raz kolejny nie zabrakło tras, które są niejako znakiem rozpoznawczym Rajdu Dolnośląskiego. Oesy takie jak Duszniki Arena, Czarna Góra czy legendarny odcinek specjalny Złoty Stok – Orłowiec, są obowiązkowym miejscem dla każdego fana motosportu.

Poniżej pełna mapa rajdu

Etap 1 – piątek

OS1-Suszyna
OS2-Duszniki Zdrój
OS3-Suszyna
OS4-Duszniki Zdrój
OS5-Duszniki Arena
OS6-Duszniki Arena

Etap 2 – sobota

OS7-Jaszkowa
OS8-Złoty Stok
OS9-Czarna Góra
OS10-Jaszkowa
OS11-Złoty Stok
OS12-Czarna Góra
OS13-Jaszkowa
OS14-Złoty Stok
OS15-Czarna Góra

Etap 3 – niedziela

OS16-Goworów
OS17-Międzylesie
OS18-Goworów
OS19-Międzylesie

Dla kibiców chcących dotrzeć na odcinki specjalne, zalecane jest przybycie na około godzinę przed rozpoczęciem oesu i zająć miejsce przy wyznaczonych miejscach wzdłuż trasy. Pierwszy odcinek specjalny został zaplanowany w piątek na godzinę 17.


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Instagram, dolnoslaski.eu