W Centrum Technologii Audiowizualnych, w piątek – 27 października 2017 roku rozpoczął się 24-godzinny hackaton (maraton projektowania) HopeIT. Programiści z całego kraju przyjechali, aby stworzyć prototyp aplikacji, która ma pomóc w zbieraniu funduszy dla podopiecznych Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

 

W dzisiejszych czasach nic nie ma takiej mocy jak internet, media społecznościowe i nowoczesne technologie. Wie o tym Nokia Wrocław, pomysłodawca i partner merytoryczny hackatonu.

– Jako programiści mamy wiedzę oraz umiejętności, którymi chcemy podzielić się z innymi – mówi Adam Badura, jeden z członków jury i software architekt Nokii. – Świadomość, że dzięki stworzeniu nowej aplikacji możemy pomóc w zbiórce pieniędzy oraz uratować małe dzieci jest szalenie motywująca.

Dobowy hackaton, zorganizowany we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych jest pierwszym takim przedsięwzięciem HopeIT. To szansa na rozwój lokalnego rynku informatycznego, zachęta do współpracy, a przede wszystkim okazja do pomocy potrzebującym osobom. W tym przypadku beneficjentem wydarzenia stała się Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która przez 26 lat pomogła tysiącom małych pacjentów. Środki są jednak niewystarczające, a czas mocno ograniczony, szczególnie kiedy chodzi o tzw. leczenie ostatniej szansy.

– Mamy codziennie wiele wyzwań. Najtrudniejsza dla fundacji jest jednak terapia ostatniej szansy, której koszt wynosi nawet dwa miliony złotych, a czasu na zebranie takiej sumy jest bardzo mało. Teraz, tylu ludzi do pomocy możemy zebrać tylko poprzez media – mówi Agnieszka Aleksandrowicz, prezes zarządu Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Mimo to, zaprojektowanie aplikacji, która pomoże w bardziej efektywnej zbiórce pieniędzy, nie jest łatwa. Programiści, pracujący we wcześniej ustalonych drużynach, mają 24 godziny na stworzenie prototypu, który później będzie rozwijany w ramach open source. Mają pełne pole do popisu i wykazania swojej kreatywności, bo określone zostały tylko ogólne wymogi zadania – sprawne procesy crownfundingowe, platforma stałego kontaktu z darczyńcami i zwiększenie skali działania fundacji. Efekt końcowy będzie oceniany na postawie trzech kryteriów: funkcjonalność, użyteczność, design. Zostaną również przydzielone dodatkowe punkty za innowacyjność. Zadecyduje o tym jury w składzie: Agnieszka Aleksandrowicz, Adam Badura, Adrian Czyczerski, Michał Lesczyński i Konrad Fuławka.

Na zwycięzców czeka 10 000 zł, bilety wejściowe na konferencję code::dive oraz możliwość liderowania dalszej części projektu. Jest więc o co i dla kogo walczyć. Rozstrzygnięcie konkurencji i ogłoszenie mistrzowskiej drużyny nastąpi już dziś o godzinie 22:00.

 


Autorzy: Marcin Obłoza i Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: Marcin Obłoza