„Burza” dziś 1 VIII g. „W” 17:00. Z Bogiem! – Łączniczki alarmowe od 7 rano noszą rozkaz. Jest 1 sierpnia 1944 roku. Godzina „W”, godzina wybuchu powstania warszawskiego, wyryła się w historii Polski głęboką blizną. W tym roku, po raz 75. zabrzmią syreny upamiętniające to wydarzenie. Zatrzymamy się na ulicach, w parkach i w biurach, w całej Polsce, by oddać cześć walczącym wtedy powstańcom.

Tegoroczne obchody 1 sierpnia będą już 75. rocznicą upamiętniającą wybuch powstania warszawskiego. Jakie wydarzenia będą miały miejsce tego dnia we Wrocławiu? A także jak ważna jest sama pamięć o tamtych chwilach, jej utrwalanie i przekazywanie dalej, dla ówczesnych powstańców?

Pamięć znaczy wdzięczność

Niedawno na jednym z portali społecznościowych opublikowany został spot reklamowy promujący postawy upamiętniające wybuch powstania warszawskiego. Zobaczyć możemy w nim Annę Milewską-Zawadę i Stanisława Brudnego.

Co ciekawe, Anna Milewska-Zawada w rzeczywistości brała udział w powstaniu warszawskim. Służyła jako cywil w służbach pomocniczych. Transkrypcję wywiadu z nią (oraz z innymi powstańcami) znaleźć można na stronie Archiwum Historii Mówionej.

Spot, a właściwie dwa osobne spoty (Kamienica i Szpital), zrealizowało Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Warszawską Szkołą Filmową i Akcja.tv na 73. rocznicę powstania. Tegoroczne wideo przypominające i zachęcające do uczenia pamięci o powstańcach nosi tytuł Łączą nas wartości.

Powstanie warszawskie pojawia się także w animacji Niezwyciężeni opowiadającej o drodze Polski do wolności.

Jeśli jednak chcielibyście bardziej zagłębić się w historię samego powstania, zajrzyjcie na Twittera Powstania Warszawskiego. Nie, to nie żart. Dzięki krótkim wiadomościom na tym profilu dowiecie się jak przebiegało powstanie dzień po dniu.

Jak Wrocław upamiętni rocznicę powstania warszawskiego?

We Wrocławiu ten dzień zostanie upamiętniony trzykrotnie, poprzez trzy różne wydarzenia.

Oficjalne obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się o 16:45 przy pomniku Rotmistrza Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej. Odbędzie się apel pamięci, podczas którego zaproszeni goście wygłoszą przemówienia, oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Oddana zostanie także salwa honorowa. Udział w uroczystości zapowiedzieli wojewoda dolnośląski, dowódca Garnizonu Wrocław oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK.

Poprowadzona zostanie także okolicznościowa msza święta. Odbędzie się w Kościele Garnizonowym o godzinie 18:00.

Natomiast na Rynku o godzinie 17:00 działacze grupy Wrocław dla Demokracji i Teatru Polskiego w podziemiu utworzą żywą Kotwicę Polski Walczącej. Na chętnych, by się przyłączyć do tej formy obchodów powstania warszawskiego, czekać będą przy Pręgierzu.

Inicjatywa Wrocław jest nasz zorganizowała natomiast o godzinie 16:55 zgromadzenie publiczne przy Galerii Dominikańskiej (na skrzyżowaniu ulic Piotra Skargi i Oławskiej). Jak informują organizatorzy, odbędzie się ono bez rac i nacjonalistycznych czy faszystowskich symboli.

Nie wykluczone, że zgromadzenie to spotka się jednak z innymi świętującymi. W tym samym miejscu wybuch powstania warszawskiego chcą bowiem upamiętnić środowiska narodowe. Mimo że zgromadzenie nie zostało formalnie zarejestrowane, administratorzy Dolnośląskiej Inicjatywy Narodowej w imieniu Obozu Narodowo Radykalnego oraz stowarzyszenia Wielki Śląsk zaprosili mieszkańców Wrocławia do wspólnych obchodów Godziny „W”

Co z tego wyniknie, trudno przewidzieć. Lepiej jednak cieszyć się z trzy- (a może i cztero-) krotnych obchodów wybuchu powstania warszawskiego niż pozwolić na zapomnienie.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: screen ze spotu reklamowego 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego