Niewiele osób wie, jaki początek miały dwie największe światowe firmy produkujące odzież sportową. Jak powstała ich nazwa, z jakiego kraju się wywodzą lub kim byli ich założyciele? Odpowiedzi na te i inne pytania w świetny sposób wyjaśnia film w reżyserii Oliviera Dommengeta Adidas kontra Puma.

Rzecz zaczyna się w Niemczech, w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Dwóch braci: Adolf i Rudolf Dasslerowie, których mimo tego, że mają odmienne charaktery, połączyła pasja do stworzenia idealnego obuwia sportowego. Adi ma talent do projektowania i wykonywania butów, Rudi zaś potrafi je sprzedać w łatwy sposób.

Zakładają fabrykę, dzięki której od łatania i produkowania kilku par dziennie, dochodzą do 200 tysięcy rocznie. Sukces goni sukces, mimo drobnych nieporozumień firma zdobywa dużą popularność – nie tylko w całym kraju, ale i też na świecie. W 1936 roku Adi postanawia wypromować rodzinną działalność poprzez zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Berlinie. Tworzył specjalne buty z kolcami dla wybitnego biegacza Jessiego Owensa. Mimo przeszkód politycznych (Hitler uważa czarnoskórych za gorszą rasę) Owens przystaje na propozycję młodszego Dasslera i m.in. dzięki temu zdobywa cztery złote medale. Po tym sukcesie bracia Dasslerowie nie mogą opędzić się od zamówień z różnych krajów.

Jednak w życiu nie wszystko idzie zgodnie z planem. Poza różnymi osobowościami, jest jeszcze jedna kwestia, która staje pomiędzy braćmi – ich żony. Panie, najdelikatniej mówiąc, nie przepadają za sobą. Żona Adiego zaczyna wtrącać się w rodzinny biznes, co nie koniecznie podoba się żonie Rudego. Kolejne niewyjaśnione zdarzenia między bohaterami oraz wybuch II wojny światowej doprowadzają do powstawania licznych nieporozumień, a ostatecznie rozłamu między braćmi, co skutkuje także rozpadem firmy. I tak oto panowie dzielą się sprzętem, pracownikami i zakładają dwie konkurencyjne koncerny produkujące odzież sportową. W tej sytuacji wydawać by się mogło, że Adi bez smykałki do interesów swojego brata, czy Rudi bez wspaniałego warsztatu i rzemiosła młodszego z Dasslerów osobno nie mają szans. Nic bardziej mylnego, bo jak wszyscy dobrze wiemy firmy działają do dziś i świetnie sobie radzą.

W filmie znajdziemy wiele prawdziwych zdarzeń z życia Adolfa i Rudolfa Dasslerów, jak np. scena z amerykańskim sprinterem czy sytuacja z mistrzostwami świata w piłce nożnej w 1954 roku. Jeżeli chodzi o powód rozpadu wśród braci, jaki został pokazany w filmie, to jest on tylko jedną ze spekulacji. Prawda nigdy nie wyszła na światło dzienne.


Autor: Ania Pukszlis
Zdjęcie: