Jeszcze więcej kolorowych ubrań, spisków, walk, potworów, fajerwerków i nerdowskich nawiązań. Trzeci sezon Stranger Things to coś, na co wszyscy czekali. Czy twórcom udało się spełnić oczekiwania widzów?

Serial Stranger Things 3 pojawił się 4 lipca na Netfliksie i ustanowił na nim absolutny rekord. W przeciągu czterech dni – od 4 do 7 lipca – produkcję zaczęło oglądać 40,7 milionów użytkowników, z czego 18,2 miliona osób zdążyło zobaczyć ją już w całości. Nic dziwnego, skoro poprzednie dwa sezony stały się hitem, to fani z niecierpliwością czekali na dalszy rozwój wydarzeń w Hawkins.

Trzecia seria Stranger Things była bardzo dobrze promowana. Do sieci trafiały liczne teasery, ociekające klimatem lat 80., za którymi widzowie prawdopodobnie czują wielką nostalgię. Niezwykłym wydarzeniem dla polskich fanów było spotkanie z młodocianymi aktorami Finnem Wolfhardem, grającego Mike’a oraz Calebem McLaughlinem odtwórcą roli Lucasa, które odbyło się podczas Open’er Festival w Gdyni 3 lipca, czyli dzień przed światową premierą serialu. Na terenie festiwalu można było także odwiedzić strefę Stranger Things, gdzie znajdowały się stare automaty do gier. Kolejka do niej nie miała końca.

stranger things

Obcy w centrum handlowym

Trzecia odsłona Stranger Things ma miejsce w roku 1985 tuż przed i podczas amerykańskiego Dnia Niepodległości. Fabuła podzielona jest na pięć wątków, które finalnie łączą się w jedno. Polega ona na tym, że w podziemiach pod terenem centrum handlowego Starcourt, rosyjscy naukowcy ponownie otwierają przejście pomiędzy światami. Przez to grasujący w Hawkins łupieżca umysłów werbuje coraz to nowych mieszkańców miasteczka do swojej armii.

Akcję serialu śledzimy równolegle z perspektywy po pierwsze Mike’a, Jedenastki (Millie Bobby Brown), Lucasa, Willa (Noah Schnapp) oraz Max (Saddie Sink) – w tej grupie początkowo dominuje temat rozterek miłosnych i dorastania. Po drugie obserwujemy Steve’a (Joe Keery), który wraz z nową bohaterką Robin (Maya Ray) sprzedaje lody w nowo otwartym centrum handlowym Starcourt i bezskutecznie próbuje poderwać klientki, do czasu aż zjawia się Dustin (Gaten Matarazzo) z tajnym rosyjskim kodem do złamania, a w akcji kolejno pomaga im bystra acz bardzo wyszczekana młodsza siostra Lucasa, Erica.

stranger things

Po trzecie postępki złych Rosjan próbują rozgryźć od innej strony Joyce (Winnona Rider), szeryf Hopper (David Harbour) i jego stary znajomy Murray (Brett Gelman). Po czwarte z przykrością oglądamy upokarzające zmagania świeżo upieczonych stażystów gazety Hawkins Post – Nancy (Natalia Dyer) oraz Johnatana (Charlie Heaton), którzy wpadli na trop wściekłych szczurów, grasujących w mieście. Na koniec trzeba zaznaczyć udział przyrodniego brata Max, Billiego (Dacre Montgomery), który w tym sezonie, jako pionek łupieżcy umysłów, jest sprawcą całego zamieszania. Trochę tego dużo, nieprawdaż? Spokojnie, za akcją da się nadążyć, a wszystkie wątki perfekcyjnie się ze sobą przeplatają, serwując kolejne szczegóły.

Nowa Cola i M&M’s

Stranger Things 3, tak jak można już było zobaczyć w zwiastunach i teaserach, jest genialnym obrazkiem Ameryki z lat 80. Warto wiedzieć, że motyw tajnych rosyjskich działań nie pojawił się tu przypadkowo, ponieważ w tym czasie swoją kulminację osiągnęła Zimna Wojna. Dodatkowo bohaterowie w kinie oglądają Powrót do przyszłości, a w ostatnim odcinku odśpiewana zostaje tytułowa piosenka z filmu Niekończąca się opowieść, co wywołuje ciarki. Nie można również nie wspomnieć o modzie – bohaterowie, a szczególnie Jedenastka, ze swoim nowym stylem wymiata w kolorowych i wzorzystych koszulach.

stranger things

Trzeci sezon tej kultowej już produkcji Netfliksa od samego początku serwuje widzom szybko i intensywnie rozwijającą się akcję i choć osiem odcinków to nie dużo, nie odnosi się wrażenia nienaturalnego przyspieszania czy skracania. Mamy tu do czynienia zarówno w miłosnymi (przeważnie trochę nieporadnymi) uniesieniami oraz poważnymi rozmowami, jak i śmiesznymi sytuacjami, a także starciami na śmierć i życie. Te sceny opatrzone są świetną grą aktorską i rewelacyjnymi efektami specjalnymi. Wszystko jest, niczego nie brakuje. I choć pomysł na fabułę w sezonie trzecim może się już wydawać trochę naciągany, to i tak czekamy na sezon czwarty, który z całą pewnością zostanie wyprodukowany.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: Instagram