Nie żyje twórca wrocławskiego Arlekina – Alessandro Mendini, który przyczynił się do rozpowszechnienia postmodernizmu.  Włoski architekt oraz designer zmarł 18 lutego 2019 roku.

Alessandro Mendini to włoski architekt urodzony 16 sierpnia 1931 roku w Mediolanie. Architekturę ukończył w 1959 roku na Politecnico di Milano. W latach 70. stał się czołową postacią designu radykalnego. Był redaktorem naczelnym pisma Casabella, a także jednym z założycieli awangardowej szkoły wzornictwa i architektury Global Tools. Założył również własne czasopismo Modo, w którym działał do 1981 roku. Następnie w latach 1980-1985 został redaktorem naczelnym gazety Domus, poświęconej wzornictwu. Wzornictwo wykładał w Hochshule fur Angewandte Kunst w Wiedniu.

Mendini uhonorowany został tytułem doktora honoris causa przez ASP we Wrocławiu w grudniu 2014 roku. Wrocławianom znany jest jako twórca Arlekina przed Teatrem Muzycznym Capitol. Jednak jego najsłynniejszym dziełem jest fotel Proust. Architekt zmarł 18 lutego 2019 roku.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: pinterest, wikipedia, Ola Sopuch