Kawałek drewnianej sklejki pokryty gripem z doczepionymi kółkami. Deskorolka to tak prosty przedmiot, który przyciągnął do siebie miliony miłośników na całym świecie. Wokół deskorolki utworzyła się jedna z najciekawszych subkultur. 21 czerwca obchodzimy jej święto — oto mały alfabet pojęć związanych ze skateboardingiem. 

A jak Agent Orange

Powstały w Placenti, Kalifornii, w 1979 roku zespół, to kapela punk rockowa, która w swoich teledyskach często umieszcza ujęcia osób jeżdżących na deskorolce. Agent Orange, podobnie jak Beastie Boys, Unsane czy Sonic Youth promowali swoją twórczością kulturę deskorolkarzy.

jak Brandon Novak

Kontrowersyjny skateboardzista. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków; heroiną, kokainą, xanaxem, a także alkoholem i środkami przeciwbólowymi. W wieku 14 lat otrzymał propozycję kontraktu skateboardingowego od Tonyego Hawka, jednak z powodu nałogu odrzucił ją. W 2015 roku poszedł na odwyk i udało mu się wygrać walkę o lepsze życie.

jak CKY 

Novak należy do CKY Crewczyli Camp Kill Yourself Crew. Jest to grupa przyjaciół i krewnych Bama Margery (gwiazda programów Viva la Bam oraz Jackass), z których część to profesjonalni skaterzy. CKY w latach 90. nagrało kilka odcinków programu, w których pokazane zostały (nieudane) wyczyny skaterów.

jak deck 

Główny element deskorolki, nazywany także blatem, na którym stawia się nogi podczas jazdy. Decki robione są ze sklejki (najczęściej z drewna klonu kanadyjskiego), jego szerokość to 19-23 cm. Zależnie od rozmiarów decki umożliwiają zwykłą jazdę lub wykonywanie tricków.
Decki często dekorowane są kolorowymi rysunkami lub naklejkami z zespołami, firmami związanymi z deską, dzięki którym skaterzy mogą wyrazić siebie.

jak Emerica i Etnies  

Amerykańskie firmy odzieżowe produkujące obuwie dla skateboardzistów. W 1986 roku powstało Etnies, 10 lat później, Emerica. Etnies wspiera kulturę jazdy na deskorolce sponsorując wiele zawodów, dodatkowo współpracuje także ze sportowcami jeżdżącymi na BMX (współpracują także z polskimi grupami, jak Etnies dla BMX, w którym jeździ Janek Pietruczuk.)
W kolekcji butów Emericy znaleźć można promodele takich skaterów jak Andrew Reynolds, Leo Romero czy Bryan Herman.

jak fakie (fejki) 

Triki wykonywane podczas jazdy na desce do tyłu.

jak grip

Samoprzylepny papier ścierny pokrywający górną część decku, który umożliwia utrzymanie właściwej i stabilnej pozycji na desce. Skaterzy często ozdabiają grip wzorkami, które ułatwiają odróżnienie taila od nose’a (przodu i tyłu deskorolki).

jak heelflip 

Trik polegający na obrocie deski wokół osi podłużnej o 360 stopni. Deska kopana jest piętą.

jak Josh Kalis 

Kolejna gwiazda świata skaterów. Kalis znany jest z jazdy i zaangażowania w LOVE Park, miejsca w Filadelfii (oficjalnie jest to JFK Plaza). Jest profesjonalnym skaterem specjalizującym się w „ulicznym skateboardingu”. W 2010 roku Electronic Arts wydało grę Skate 3, w której Josh Kalis jest jedną z postaci.
W 2011 roku magazyn Vice stworzył serię filmów-wywiadów z Kalisem.

K jak Kamuflage*  

Marka streetwearowa powstała na warszawskim Gocławiu. Firma prowadzona jest przez grupę przyjaciół, entuzjastów deskorolki. Organizatorzy Game of SKATE, odpowiadają także za utworzenie pierwszego w Polsce skateparku. Od kilku lat tworzą własną linię ubrań charakteryzującą się napisem Kamuflage*, w ofercie mają także części do deskorolek sygnowane swoją nazwą, a także produkty takich marek jak Vans, Nike SB, RIP N DIP oraz spitfire.

L jak Lines of Bielawa

Eventy skateboardowe wciąż są organizowane w Polsce. Jedna z najpopularniejszych imprez tego typu odbywa się co roku w oddalonej od Wrocławia o niecałe 65 kilometrów Bielawie. Lines of Bielawa to święto deski, podczas którego miłośnicy tego sportu spotykają się razem na dolnym śląsku aby wspólnie jeździć, popisywać się trikami, pić piwo, łamać wszystkie zasady i, po prostu, dobrze się bawić. Tegoroczna edycja przypada na 13 i 14 lipca.

https://www.facebook.com/events/288313098766923/

Ł jak łożyska

Element ten znajduje się w każdym kole deski. Umożliwia obrót kółek.

M jak moda 

Istotną częścią grup skaterów jest także ubiór. Bluzy, koszulki i spodnie, które wybierają muszą być przede wszystkim wygodne i praktyczne, a także wyjątkowo wytrzymałe. Jak każda subkultura również deskorolkarze poprzez ubiór komunikują swoją przynależność do tej grupy. Dużą popularnością cieszą się wspomniane wcześniej Emerica, Etnies, Kamuflage*, ale osoby z deską wybierają także Nervous, LRG czy DGK.

N jak Nervous

Marka z gołąbkiem i jedna z najczęściej wybieranych firm z ubraniami dla skaterów.
W ofercie ma odzież przeznaczoną dla osób jeżdżących na desce — koszulki, bluzy oraz spodnie dla kobiet i mężczyzn. Nervous tworzy także deski o minimalnym designie oraz dodatki jak skarpetki, portfele, paski czy czapki.

O jak Ollie

Jeden z najpopularniejszych (i podstawowych) trików na desce, od którego wiele osób zaczyna swoją przygodę skatera. Polega na zrobieniu podskoku z deską — jedną stopę stawia się na tailu, drugą w połowie deski, następnie naciska się na ogon podnosząc deskę i jednocześnie przesuwa się drugą nogę w stronę nosa. Akrobację kończy się lądując ugiętymi nogami na desce.
Trik został wymyślony przez Alana Gelfanda w 1979 roku — skater na drugie imię miał Ollie, stąd nazwa.

P jak punk

A właściwie skate punk. Gatunek muzyczny, który upodobali sobie skaterzy. Pochodzi z USA i wywodzi się z hardcore punka. W latach 80. muzyka takich zespołów jak Circle Jerks czy Black Flag cieszyła się dużą popularnością w środowisku skateboardowym. Zespoły te pojawiały się na okładkach gazet związanych z jazdą na desce, wkrótce zaczęły powstawać grupy, w których grali skaterzy jak Agent Orange czy Big Boys. Artyści w swoich utworach bardzo często wyrażali miłość do deski. Organizowano także festiwal muzyczny, Vans Warped Tour, skierowany do fanów punka i deskorolki.

R jak Rodney Mullen

Nazywany przez niektórych Ojcem chrzestnym streetskatingu („The Godfather of Street Skating”) oraz Królem freestyle’u (The King of Freestyle), Mullen dał początek wielu deskorolkowym trikom jak ollie (inna wersja na płaskim podłożu), kickflip czy heelflip. Posiada niesamowite zdolności do wykonywania sztuczek. Swoją przygodę rozpoczął w wieku 13 lat kiedy zaczął jeździć zawodowo dla Powell Peralta.

S jak skatepark

Ulubione miejsce deskorolkarzy. Specjalny tor przeznaczony do jazdy na desce (ale także na bmx, hulajnodze i rolkach). W parku znaleźć można minirampy i rampy, funboxy (połączone ze sobą schody, poręcze, wzniesienia, murki) czy rurki, po których można jeździć i skakać oraz wykonywać triki jak ollie, flipy czy shove it.

T jak Tony Hawk

Kto nigdy nie słyszał o Tonym Hawku? To nazwisko cieszy się ogromną popularnością nie tylko w środowisku skateboardowym. Hawk to amerykański skater, który jako pierwszy na świecie wykonał w powietrzu obrót o 900 stopni. Activison stworzyło serię gier o jeździe na deskorolce nazwaną na jego cześć. Wystąpił także w wielu serialach i filmach, na przykład Chłopaki z baraków, Zeke i Luther, Nie ma to jak hotel.

U jak uliczna jazda

Street skating to obecnie najpopularniejszy styl jazdy w Polsce. Jego geneza związana jest z kryzysem gospodarczym lat 80. gdzie masowo zamykano skateparki. Miłośnicy deni przenieśli się na ulice gdzie do trików zaczęli wykorzystywać miejską infrastrukturę. Skaterzy uliczni jeżdżą po poręczach, ławkach, murkach, schodach, przeskakują nad nimi lub po prostu jeżdżą po ulicach.

V jak Vans

Kolejna ulubiona marka skaterów. Powstała w 1966 roku, a jej założycielem był Paul Van Doren. Firma tworzy ubrania i głównie buty do jazdy na deskorolce. Jej produkty są najczęściej wybierane przez skaterów — Vans Old Skool, Vans SK8 oraz Vans SK8 Hi to najpopularniejsze modele butów do jazdy na deskorolce.

W jak Warszawa 

Stolica to świetne miejsce do ulicznej jazdy na deskę, tam także znajduje się największy w Polsce skatepark. AvePark to kryty plac zabaw dla skaterów działający przez cały rok, w którym można znaleźć boxy, walle, rampy i poręcze.
Co roku w stolicy hucznie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Deskorolki — skaterzy zbierają się pod pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży, gdzie odbywają się liczne konkursy na triki.
Z Warszawy pochodzi także hiphopowy skład JWP, który w swoją twórczość i image łączy również z deskorolką.

Z jak zajawka

Jazda na deskorolce to nie tylko hobby. To styl życia. Skaterzy poświęcają jej całe swój czas trenując, popełniając błędy, ucząc się i odnosząc sukcesy. Potrzeba dużo wytrwałości, siły i zdeterminowania by kiedyś może osiągnąć takie sukcesy jak Hawk. Relacja zbudowana z denią z pewnością zaowocuje niesamowitymi przeżyciami i wspomnieniami.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia: pixabay.com, selectshop.pl, nervous.pl, kamuflage.pl, vans.pl/ instagram.com, youtube.com