,,W tym tygodniu weźmiesz sprawy w swoje ręce”, ,,Możesz oczekiwać poprawy niemalże w każdej dziedzinie życia”, ,,Dziś możesz wkroczyć w zupełnie nowe obszary działania zawodowego” – po przeczytaniu takich stwierdzeń każdy będzie w stanie się z nimi utożsamić. Co tak naprawdę kryją w sobie przepowiednie zawarte w horoskopach? Jak to możliwe, że analizując nasz znak zodiaku potrafimy dopasować wróżby do naszej sytuacji życiowej? – zastanawia się Adrianna Świątkowska.

Astrologia to nauka oparta na przekonaniu, że planety, Słońce, Księżyc i ich konfiguracje decydują o losie człowieka i społeczeństwa. Cywilizacja europejska początkowo stroniła od wiary w odczytywanie przyszłości z gwiazd. Ludzie nie nadawali większego znaczenia wróżbom. Chrześcijaństwo było religią, która nie uznawała takich przepowiedni. Bóg był najważniejszy i to on decydował o losach każdego człowieka. W międzyczasie Arabowie zasłynęli jako najwięksi astrolodzy. Przez wyprawy krzyżowe do Ziemi Świętej Europa zetknęła się z ich przekonaniami, w skutek czego wzrosło zainteresowanie przepowiedniami pomimo potępiania tych metod przez teologów.

W mitologii uznawano Księżyc za najistotniejszy element decydujący o naszej osobowości. Przyjęto, że to jego pozycja w momencie naszych narodzin określa cechy i zachowanie człowieka. Przykładowo, jeśli urodziłeś się 9 kwietnia to w klasycznym podziale jesteś Baranem. Natomiast położenie satelity w dniu twoich narodzin znajdowało się pod znakiem Koziorożca, a więc to z nim powinieneś się identyfikować w ocenie osobowości. Na podstawie prostej analizy znajdującej się poniżej z łatwością można odczytać pozycję Księżyca w naszym horoskopie:

,,Znaki księżycowe, Odkryj swoją naturę i poznaj przyszłość” S.Fenton, J.Dee

Współcześnie horoskopom nadaje się inne znaczenie. Gdy dawniej analizowanie przyszłości na podstawie obserwacji Gwiazd zajmowało kilka dni lub miesięcy, dzisiaj wystarczy dobry chwyt psychologiczny lub parę sekund obserwacji. Wróżby straciły na wartości ze względu na prostotę ich wypowiedzi i stosowane ogólniki, które przypasować można do niezliczonej ilości losowych zdarzeń. Ponad 50% Polaków wierzy, że wróżby umieszczane na stronach internetowych lub w gazetach odzwierciedlają ich aktualną sytuację i są pomocnymi wskazówkami w podejmowaniu decyzji. Czasem jednak zamiast prawdziwej opinii od astrologa spotykamy się z horoskopami, które są napisane przez amatorów. Jak to się dzieje, że opisy znaków zodiaku z łatwością dopasowujemy do nas samych? Najbardziej istotnym elementem jest pochlebstwo. Człowiek wierzy w dobrą przyszłość. Gdy czyta zdania pozytywne, dodające otuchy, od razu nastraja się w dobrą energię. Ludzie z natury są egocentrykami, więc każde dobre słowa interpretują w kategorii ,,ja”. Oczywiście pojawiają się też drobiazgi dotyczące niepowodzeń, ponieważ podejrzane byłoby, gdyby zawsze pisano tylko o rzeczach radosnych. Wiarygodność zyskują przepowiednie, które są wystarczająco ogólnikowe, aby pasowały do każdego.

Eksperyment Bertrama Forera z 1948 roku udowodnił, że człowiek identyfikuje się z tym, co napisane jest w horoskopie. Potrafi on podporządkować słowa samemu sobie. Amerykański psycholog dał grupie studentów test osobowości do wypełnienia. Następnie na ich podstawie każdemu wręczył indywidualną analizę. Średnia zgodności wszystkich opisów w skali od 0 do 5 wynosiła 4,26. Zaskakujący jest fakt, że każdy z uczestników badania otrzymał identyczny horoskop. Przekonanie o prawdziwości stwierdzeń jest tym wyższe, im badany jest bardziej przekonany, że wszystko zostało przygotowane specjalnie dla niego (pytanie o datę urodzenia, badania naukowe, testy itd.).

Iluzjonista Derren Brown w programie ,,Mind control” przeprowadził powyższy eksperyment na wizji w trzech różnych krajach.

Ludzie często wierzą, że przyszłość zapisana jest w gwiazdach, że to one tworzą całą historię życia. Nie uznają przypadków lub zdarzeń losowych za istotne w ich życiu. Raczej poszukują wyjaśnień w czymś nadprzyrodzonym. Dzisiejszy horoskop jest jednak pozbawiony mistycyzmu. Znaleźć go można jedynie w salonach wróżbiarskich. Kolorowe pisma i internet oferują niezliczoną ilość przepowiedni. Pojawiają się horoskopy dzienne, tygodniowe a nawet roczne. Te specjalnie stworzone dla zakochanych, sportowców, a nawet domowych pupili. Potrzeba analizy własnego znaku zodiaku nie zawsze wiąże się z wiarą, czasami to po prostu sposób na poprawienie samopoczucia.

Autor | Adrianna Świątkowska