Dwa dni wypełnione muzyką – koncerty, warsztaty i liczne wydarzenia towarzyszące. W dniach 7-8 grudnia we wrocławskim Imparcie odbędzie się II edycja międzynarodowego festiwalu Bass&Beat, którego myślą przewodnią jest prezentowanie tego, co we współczesnej muzyce nowatorskie i warte uwagi, ale z perspektywy brzmienia basu.

Bass&Beat Festival to przede wszystkim koncerty. W salach Kameralnej i Teatralnej klubu Impart wystąpią laureaci plebiscytu Bass and Beat: zwycięski zespół Mundi uhonorowany nagrodą w wysokości 5000 zł, a także kapele, które zajęły odpowiednio kolejne miejsca: Honeycomb, Zespół MÓW i Torteks. W sobotę będzie miał miejsce premierowy koncert #PaderewskiOrchestra. To europejski jazzowo-elektroniczny sekstet tworzony przez artystów z Polski, Francji, Rumunii oraz Norwegii, który przedstawia nowoczesne aranżacje dzieł polskiego kompozytora. Ponadto zagrają również: po raz pierwszy w Polsce Yazmin Lacey, brytyjska wokalistka i autorka tekstów związana z muzyką soul, która zaśpiewa materiał ze swojej ostatniej płyty Black Moon. Hadrien Feraud z jazzową supergrupą Spirit Fingers, przy opisywaniu której najczęściej padają słowa groove i polyrhytmic, a także MOA – polska artystka poruszająca się w obrębie britpopu i indie, która zdobywa coraz większe uznanie na rodzimej scenie alternatywnej.

Nie tylko muzyka

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, które będą rozwijały formułę festiwalu w oparciu o inne dziedziny kultury. Jak twierdzą sami organizatorzy, jest to wynik przemyśleń, jakoby środowiska twórcze były motorem istotnych zmian społecznych i najcenniejszą tkanką miasta. Jednym z takich eventów będzie cykl filmowy Bass and Beat Movies. W Dolnośląskim Centrum Filmowym będą wyświetlone trzy obrazy: Pomarańczowa alternatywa” (1988r., reż. Mirosław Dembiński), Major albo rewolucja krasnoludków (1989r., reż. Maria Zmarz-Koczanowicz) i Luxus – prosta historia (2017r., reż. Agnieszka Mazanek). W hallu Impartu zostanie zaprezentowana wystawa Fotogramy, w skład której wejdą prace wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Fotografie będą kompozycjami utworzonymi bez używania aparatu fotograficznego, bezpośrednio na światłoczułym materiale.

Odbędą się warsztaty dla perkusistów i basistów, które swoją tematyką obejmą najważniejsze zagadnienia dotyczące kreowanie brzmienia zespołu czy pracy sekcji rytmicznej. Specjaliści będą mówili o rytmie, brzmieniu, budowaniu groove’u czy improwizacji. Dodatkowo w niedzielę w Vertigo Jazz Club & Restaurant odbędzie się Jazz Jam Session. Poza tym organizatorzy nie zapomnieli o menedżerach muzycznych i osobach związanych z szeroko pojętym biznesem muzycznym. Pojawią się eksperci z branży muzycznej, sektora finansowego oraz reprezentanci instytucji zajmujących się m.in. wspieraniem eksportu oraz promocji polskiej muzyki na rynkach zagranicznych, wśród których będą przedstawiciele Music Export Poland, wytwórni KayaxInstytutu Adama Mickiewicza. Odpowiedzą oni na pytania: jak promować, budować relacje, kreować wizerunek i wreszcie – jak łączyć sukces artystyczny z finansowym.

Więcej informacji na Facebooku i stronie internetowej wydarzenia.


Autor: Karolina Kozłowska
Zdjęcia: materiały prasowe