Napięcie sięga zenitu. Już 13 grudnia w kinach wyląduje ósma odsłona Gwiezdnych Wojen. Film na pokazach przedpremierowych zbiera pozytywne opinie, a Japończycy już mieli okazję spojrzeć na zakończenie. Na szczęście internet jeszcze nie huczy od spoilerów i wspólnie możemy zastanowić się, czy Ostatni Jedi naprawdę oznacza śmierć jednego z rycerzy zakonu? 

Ilu jest ostatnich Jedi?

Na początku warto zastanowić się nad tytułem, bo jest nad czym. Zarówno The Last Jedi, jak i polskie Ostatni Jedi nie sugeruje nam, czy mowa jest o liczbie pojedynczej, czy też mnogiej. W związku z tym przed premierą pojawiały się spekulacje, najczęściej te, które sugerowały śmierć Luke’a Skywalkera. Powodami do uśmiercania Luke’a byłyby jego wiek lub epizodyczna rola w nowej trylogii. Warto też pamiętać, że przed wydarzeniami 8. części Rey nie jest jeszcze Jedi, więc wszystko mogłoby wskazywać na to, że jeśli nawet Luke nie zginie, to Rey rycerzem nie zostanie. Nie pomogła też niejasna wypowiedź Riana Johnsona, który powiedział, że na ten moment Luke jest ostatnim Jedi.

Na szczęście „z pomocą” przyszły tłumaczenia tytułu z innych krajów. W języku włoskim Ostatni Jedi to Gli Ultimi Jedi, a rodzajnik osobowy gli jest odpowiednikiem rodzaju męskoosobowego w języku polskim (tytuł przypomina więc: oni, ostatni Jedi). Co więcej, niemieckie Die letzten Jedi mówi nam o tym, że nie jest to też Die Letzte Jedi, czyli Rey nie zostanie sama na polu bitwy. Tytuł, który sugeruje, że rycerzy Jedi będzie więcej niż jeden, mówi także, że Rey przejdzie trening u Luke’a i nauczy się kontrolować moc. Chyba, że…

Paranormal Activity?

Już w poprzedniej odsłonie ważną rolę odegrały wspomnienia, jakie zostały wywoływane przez kontakt z mieczem Luke’a. Wątki paranormalnych aktywności, wspomnień i projekcji są nierozerwalnie powiązane z kanonem Gwiezdnych Wojen. Zwiastun (choć równie dobrze może to być efekt montażu) sugeruje brak wiary Luke’a w dobre intencje Rey. Jeśli okaże się, że Luke miałby bić się z własnymi myślami po tym, jak Kylo Ren przyłączył się do ciemnej strony mocy, z pomocą mogą przyjść dawni przyjaciele. Oczywiście w formie projekcji. Jedna z popularniejszych teorii mówi o tym, że w głowie Luke’a pojawi się rozmowa z mistrzem Yodą, która sprawi, że ten ostatecznie zdecyduje się przygotować Rey na konfrontację. Trening na pewno będzie istotnym elementem ósmej części.

Wielka bitwa

Tradycji musi stać się zadość, a trening zarówno Rey, jak i Kylo Rena nie może pójść na marne. Jak co każdą drugą część trylogii musi więc dojść do bitwy. Ta, jak wskazują zwiastuny, będzie miała miejsce na planecie Crete (choć nie wiadomo, czy to rzeczywista nazwa tego miejsca). Bezludna, wysuszona i płaska wydaje się być perfekcyjna zarówno dla pilotów Ruchu Oporu, jak i wielkich maszyn kroczących Najwyższego Porządku. Na ten moment trudno określić, czy planeta będzie miejscem śnieżnym czy raczej solnym, ale fani skłaniają się ku drugiej opcji. Nie zabraknie miejsca do walk. Pytanie, czy zakończą się one śmiercią jednego z bohaterów. Dotychczas w drugich częściach nikt nie odchodził. Jednak tutaj pojawia się pewien problem.

Konfrontacje bliskie śmierci

Fani Gwiezdnych Wojen z żalem pożegnali w 2016 roku Carrie Fisher. Choć jej rodzina dała przyzwolenie, by użyć nagranych z nią scen do tworzenia IX części sagi, producenci odmówili. Trudno więc nie spodziewać się śmierci księżniczki Lei w ósmej części cyklu. Być może ten moment okaże się jedynym, w którym widzowie pożegnają się z jakimś aktorem. Oprócz spodziewanej konfrontacji Rey z Kylo Renem, dojdzie do spotkania między Rey a Snokiem, przywódcą Najwyższego Porządku. Fani sugerują, że zarówno Snoke, jak i Kylo Ren będą próbować przeciągnąć Rey na ciemną stronę mocy. Nie zabraknie też pojedynku Finna z generał Phasmą, dowódczynią szturmowców. Wracając do śmierci – poza odejściem Luke’a sugerowany jest także zgon Chewiego (Chewbakka). Choć większość fanów uznałaby taką stratę za ogromną, część uzna, że taki los należy się Chewbacce za brutalne pobicie słodkiego Porga. 

Co wiemy na pewno?

  • Finn odzyska pełną sprawność i wróci do walki
  • Luke powróci na pokład Sokoła Millenium
  • Dojdzie do wielkiej bitwy lądowej oraz powietrznej, a Najwyższy Porządek zastosuje wielkie maszyny kroczące
  • Rey będzie władała mieczem świetlnym Kylo Rena podczas wkradnięcia się do komnaty Snoke’a
  • Pierwsze słowa Luke’a to: Kim jesteś?. Rey nie odpowie na to pytanie, tylko poda miecz świetlny

Jak ostatecznie zaprezentuje się fabuła? Tego dowiemy się już wkrótce. Do zobaczenia w kinach. Niech moc będzie z Wami!

 


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcia: Materiały prasowe, Disney Ltd.