Od 11 listopada we wrocławskiej Bibliotece Uniwersyteckiej można podziwiać wystawę pt. „Beksiński Nieznany”. Ponad 100 zebranych prac reprezentuje różne okresy twórczości artysty. Wydarzenie zakończy się 10 grudnia.

Kim był Zdzisław Beksiński? By poznać odpowiedź na to pytanie, najlepiej udać się do Biblioteki Uniwersyteckiej i zobaczyć niesamowitą wystawę „Beksiński Nieznany”. Niemal 120 zgromadzonych dzieł pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Można podziwiać już najwcześniejsze prace mężczyzny, także fotografie. Niewiele osób wie, że to właśnie od nich artysta rozpoczął swoją działalność.

– Pokazujemy Beksińskiego z tej strony, od której znany był najmniej. Stąd tytuł wystawy: „Beksiński Nieznany” – mówi Ewa Barycka, koordynatorka.

Poza fotografiami, głównie czarno-białymi, znajdziemy również bogaty zbiór prac z fantastycznego okresu twórczości przypadający na lata 70. ubiegłego wieku. Ten, jak i okres warszawski są najbardziej znanymi w dorobku artysty. To jednak nie wszystko. W okresie 1997-2004, Zdzisław Beksiński zajmował się także grafiką komputerową i fotomontażem, a dzięki prawom Fundacji Beksiński do oryginalnych nośników artysty, je także można podziwiać na tej wystawie. Wielką atrakcją jest pokaz VR, czyli Virtual Reality. Wystarczy włożenie na nos okularów sferycznych i można znaleźć się „w środku” jego obrazu! Sam artysta żałował, że kilkanaście lat wcześniej nie miał dostępu do takich technologii, inaczej sam „dorabiałby” przestrzeń do swoich prac.

Całość dopełniają wykłady multimedialne i filmy dokumentalne, opisujące twórczość Beksińskiego, a także życie jego i jego bliskich. Szczególnie syna – Tomasza Beksińskiego, prezentera muzycznego programu II Polskiego Radia, który w 1999 roku popełnił samobójstwo.

Inne losy rodziny Beksińskich zostały przedstawione w filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Zdzisław Beksiński – wybitny malarz, rysownik, grafik, architekt i rzeźbiarz. A przede wszystkim człowiek, który tworzył dla siebie i nie wymagał publiki. Wystawa ‚Beksiński Nieznany” jest idealnym miejscem, by dowiedzieć się o nim czegoś więcej, poznać różne perspektywy jego działalności.

Ekspozycja jest otwarta w godzinach 10.00 – 18.30 (o godz. 18.00 ostatnie wejście). Bilety w cenie 15 zł i 10 zł (ulgowy, studencki) do zakupienia przy wejściu. VR jest płatne dodatkowe 10 zł. Serdecznie polecam!


Autor: Karolina Szachniewicz