Największych twardzieli potrafią wzruszyć do łez. Są w stanie zaciekawić nawet tych, którzy na co dzień sportem się nie interesują. A to wszystko przy użyciu jedynie pióra lub własnego głosu. Właśnie 2 lipca obchodzimy ich dzień – dziennikarzy sportowych.

Pracują w gazetach, radiach i telewizji. Są z nami zarówno w cierpieniu, jak i radości. Dziennikarze sportowi, bo właśnie o nich mowa 2 lipca obchodzą swoje święto. Z tej okazji, jako redakcja Nowego Dziennikarstwa chcielibyśmy życzyć im wszystkiego najlepszego, ale również przypomnieć te momenty, które najbardziej zapadły nam w pamięci z ich pracy.

Włodzimierz Szaranowicz – Mistrzostwa Świata w Predazzo 2003

Po zdobyciu złotego medalu przez Adama Małysza na Mistrzostwach Świata w Lahti 2001, przyszedł czas na obronę tytułu we włoskim Predazzo. Orzeł z Wisły jednak nie tylko obronił go na skoczni normalnej, ale także dodał kolejny złoty krążek na skoczni dużej. Konkurs ten relacjonowała żywa legenda polskiego komentarza sportowego – Włodzimierz Szaranowicz.

Marek Jóźwik – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver 2010

Rywalizacja Justyny Kowalczyk z Norweżką Marit Bjoergen przejdzie chyba do historii biegów narciarskich. Obie zawodniczki dominowały na arenie międzynarodowej przez sześć lat. Nie inaczej było na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver 2010, kiedy to na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym obie panie do ostatnich metrów biły się o złoty medal. Chociaż jak mówił, a nawet krzyczał wtedy Marek Jóźwik to nie była bitwa, to była „walka na śmierć i życie.”

Przemysław Babiarz i Jarosław Idzi – HMŚ w Birgmingham 2018

Tego nie spodziewał się zupełnie nikt z zawodnikami włącznie. Polacy startujący na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham w biegu sztafetowym na 400 metrów pobiegli fenomenalnie. Przez większość dystansu byli na drugim miejscu i wydawało się, że nie mają szans na dogonienie Amerykanów. Udało się to dopiero Jakubowi Krzewinie, który na ostatniej prostej dał Biało-Czerwonym nie tylko złoto, ale również rekord świata. Przez cały bieg w ogromnym napięciu widzów trzymał Przemysław Babiarz, ale wtrącenie się na sam koniec Jarosława Idziego dało wrażenie jakby jeden z kibiców wdarł się przed mikrofon i wykrzyczał wszystkie emocje osób oglądających to w swoich domach.

Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga – MŚ w Polsce 2014

„Jesteśmy Mistrzami Świata!” Te słowa przejdą najprawdopodobniej do historii polskiej siatkówki, a także polskiego komentarza sportowego. Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga sprawili, że każdy mógł się poczuć jakby był w Katowicach i oglądał wyczyny polskiej reprezentacji na żywo w Spodku. Oczywiście tak ogromnych emocji by nie było gdyby nie nasi siatkarze, którzy złoty medal mistrzostw świata zdobyli po dokładnie 40 latach.

Tomasz Zimoch – Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie 2012

Jest to jeden z przykładów relacji, którą wielu kibiców wspomina, mimo że nie mieli okazji słuchać jej na żywo. Kiedy Robert Lewandowski strzelił bramkę na 1:0 dającą prowadzenie z Grecją, jedynie osoby słuchające transmisji radiowej mogły doświadczyć pełnego emocji, fantazji oraz radości komentarza Tomasza Zimocha. Był on tak fenomenalny, że z pewnością przebił niejeden komentarz telewizyjny.

Mateusz Borek i Tomasz Hajto – el. do ME we Francji 2016

Mecze Polaków z Niemcami zawsze sprawiają, że nawet osoby, które niezbyt interesują się sportem zasiadają przed telewizorami, z nadzieją, że tym razem wygrają Biało-Czerwoni. Z tego względu data 11 października 2014 roku już przeszła do historii polskiej piłki nożnej. To właśnie wtedy, na Stadionie Narodowym w Warszawie Polakom udało się po raz pierwszy pokonać Niemców. Bramkę pieczętującą zwycięstwo zdobył Sebastian Mila, a komentarz Mateusza Borka do dziś powoduje u wielu osób wzruszenie do łez. Po tym golu polski komentator stracił zresztą głos, dlatego też w końcówce musiał wspomóc go Tomasz Hajto.

Nie są to oczywiście wszystkie wspaniałe momenty, które mogli relacjonować nasi komentatorzy, ale filmik ten pokazuje jak wiele ich jest chociażby w piłce nożnej. W nim m.in. wspomniane wcześniej fragmenty z meczów Polska – Grecja oraz Polska – Niemcy.


Autor: Łukasz Leski
Zdjęcie: youtube.com