Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z lutego, bezrobocie w regionie spada i liczy 6 procent. Jest niższe niż średnia krajowa. Urząd Marszałkowski podaje, że w tym roku na walkę z bezrobociem Urząd Pracy przekaże blisko 600 milionów złotych.

Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku nadal spada. W lutym 2018 r. wynosiła 6 %. To o prawie punkt procentowy mniej niż średnia krajowa i o blisko półtora procent mniej niż w 2017 roku.

− Wciąż malejące bezrobocie w województwie dolnośląskim to odzwierciedlenie korzystnej sytuacji w gospodarce naszego województwa – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa. – Trzeba jednak pamiętać, że za tymi procentami kryją się konkretni Dolnoślązacy, którzy oczekują naszego wsparcia. Dlatego nadal przeznaczamy ogromne pieniądze na aktywizację osób bezrobotnych, właśnie po to, by ich liczba była jeszcze mniejsza.

W tym roku dolnośląski Urząd Pracy ma do dyspozycji prawie 600 mln zł na wsparcie mieszkańców województwa i walkę z bezrobociem. Co prawda najniższa stopa bezrobocia (2,2 % na koniec lutego 2018 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, to już w powiecie górowskim wynosi 16,9 %, złotoryjskim 16,2 %, a jaworskim – 14,4 %.

Fundusze będą przeznaczone m.in. na wsparcie dla tworzących żłobki, badania profilaktyczne chorób nowotworowych oraz bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: Biuro Prasowe UM