Rok 2017 był niewątpliwie udany dla polskiej piłki nożnej. Największym sukcesem kadry Adama Nawałki był oczywiście awans do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Ale co takiego działo się w tym roku? Przypomnijmy to sobie!

Polska reprezentacja w 2017 r. rozegrała łącznie 8 meczów. Dwa z nich to spotkania towarzyskie, reszta natomiast odbyła się w ramach eliminacji do MŚ 2018. Kadrowicze wygrali pięć z ośmiu spotkań, jedno zakończyło się remisem, a dwa porażkami. W ciągu wszystkich minut spędzonych na murawie, Polacy trafiali do bramki aż 18 razy! Sami stracili 10 bramek.

 

MŚ 2018

Polscy piłkarze sezon rozpoczęli spotkaniem 26 marca z Czarnogórą. Mecz wygrali 2:1, a bramki dla reprezentacji strzelili Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Zwycięstwo dało Polakom 3 punkty w eliminacjach do MŚ 2018.

Następny mecz Biało-Czerwoni rozegrali 10 czerwca z Rumunią. Wygrali 3:1. Hat-tricka zdobył Robert Lewandowski, m.in. wykorzystując dwa rzuty karne. Wpadły kolejne punkty w tabeli.

Niestety, po tej dobrej passie, 1 września przyszła bolesna porażka z Danią 0:4. W tym spotkaniu gra Polski nie zachwycała, nie zdołali stworzyć nawet jednej okazji bramkowej, nie mówiąc już o strzeleniu gola.

Jednak trener Nawałka wyciągnął odpowiednie wnioski i 4 września jego podopieczni grali już dużo lepiej. Wygrali 3:0 z Kazachstanem, zdobywając tym samym kolejne punkty. Bramki strzelili Arkadiusz Milik, Kamil Glik i z rzutu karnego Robert Lewandowski.

W kolejnym meczu padło dużo goli. 5 października Polacy wygrali z Armenią aż 6:1. Kolejnym hat-trickiem popisał się Lewandowski, poza nim do bramki trafili Kamil Grosicki, Jakub Błaszczykowski i Rafał Wolski. Spotkanie zapewniło naszym 3 punkty.

Ostatni mecz w ramach eliminacji do MŚ 2018 Polska rozegrała z Czarnogórą 8 października. Również ten zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 4:2. Gole dla polskiej reprezentacji strzelili Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki, Robert Lewandowski. W tym meczu padła również jedna bramka samobójcza.

 

MECZE TOWARZYSKIE

Kolejnym spotkaniem Polaków był mecz towarzyski z Urugwajem zakończony remisem 0:0, który miał sprawdzić formę reprezentacji przed mistrzostwami świata. Podobnie jak przegrany 0:1 mecz z Meksykiem rozegrany kilka dni później.

 

KONIEC KARIERY BORUCA

Smutnym aspektem tegorocznych rozgrywek było zakończenie reprezentacyjnej kariery przez bramkarza Artura Boruca. Golkiper rozegrał w kadrze aż 65. spotkań. Ostatnim był mecz z Urugwajem, w którym to w 44. minucie pożegnał się z kibicami i opuścił boisko.

Co przyniesie nadchodzący 2018 rok? Na pewno dużo emocji, miejmy nadzieję, że mnóstwo bramek, a nawet mistrzostwo świata zdobyte przez polską reprezentację!

 


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: skan z youtuba