W marcu wystartuje 4. Bieg dla Hospicjów. Charytatywna impreza ma na celu niesienie pomocy potrzebującym oraz promowanie zdrowego stylu życia.

Bieg dla Hospicjum będzie pierwszym z serii wrocławskich biegów, w skład w których wchodzą między innymi 7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton i 36. PKO Wrocław Maraton. Tegoroczna, czwarta edycja odbędzie się 2 marca. Dystans będzie wynosił 4 kilometry. Cały dochód zostanie przekazany na potrzeby pacjentów wrocławskich hospicjów oraz co jest nowością, mające problemy finansowe hospicjum w Ruandzie.

Naszym celem jest wsparcie finansowe środowisk zajmujących się osobami, które znajdują się w okresie terminalnym choroby nowotworowej. Zbieramy pieniądze, żeby przeznaczyć je na potrzeby chorych w hospicjach. W tym roku oprócz wsparcia tych we Wrocławiu, chcemy wspomóc finansowo hospicjum w Ruandzie. W ubiegłym roku z wpłat zawodników oraz sponsorów uzyskaliśmy 50 tysięcy złoty, które w całości przekazane na pomoc hospicjum – mówi Bożena Szaynok, Prezes Fundacji Hospicyjnej.

Głos zabrał przedstawiciel Młodzieżowego Centrum Sportu, który podkreślił istotne aspekty biegu.

Nie ukrywam, że cieszę się, że Bieg dla Hospicjów odbędzie się już po raz czwarty, a Młodzieżowe Centrum Sportu będzie jego organizatorem. Imprez biegowych, które chcą pomagać słabszym jest bardzo dużo, ale w tym wypadku mamy bardzo dużą przejrzystość finansową, wszystkie środki wpłacane przez zawodników idą na rzecz hospicjów. Dodatkowo poziom sportowy jest wysoki, startuje wielu dobrych zawodników, dla których jest to początek sezonu biegowego – komentuje Michał Popek, zastępca dyrektora Młodzieżowego Centrum Sportu Wrocław

Celem biegu jest nie tylko finansowe wsparcie środowisk zajmujących się potrzebującymi, ale również promowanie i zachęcanie do aktywności fizycznej.

Pomagamy ludziom w wielkiej potrzebie – chorym i umierającym. Do tego niezbędny jest sprzęt, który się niszczy, a więc wymaga stałej wymiany. Nabywamy nawyki prozachodnie, a nasze społeczeństwo się starzeje. Jemy tłusto, mało się poruszamy, mamy dużo chorób cywilizacyjnych. Dlatego bardzo cieszę się z organizacji tego biegu, ponieważ służy on nie tylko zbiórce pieniędzy, ale również promuje zdrowy styl życia – podkreśla Feliks Błaszczyk, lekarz onkolog z Hospicjum przy Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Na koniec Prezes Fundacji Hospicyjnej zapewniła, że uczestnicy będą mogli liczyć na niespodzianki.

Za udział biegu przyznajemy ciekawe wyróżnienia, jak chociażby nagrodę dla najstarszego zawodnika. Oczywiście nie mogę zdradzić wszystkiego co czeka nas w tym roku – podsumowuje Bożena Szaynok.

Zgłoszenia do udziału w biegu przyjmowane są w terminie do 27 lutego 2019 roku, lub do wyczerpania limitu 999 opłaconych biegaczy. Opłata za start wynosi minimum 40 zł.


Autor: Kacper Marciniak
Zdjęcie: Kacper Marciniak