Premiera Braci Karamazow – adaptacji ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego, już w najbliższy weekend w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Spektakl ten to nie tylko wielkie wydarzenie dla miłośników twórczości rosyjskiego prozaika, ale również dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Bracia Karamazow stanowić będą wyjątkowy jubileusz – spektakl ten to sześćsetna premiera Teatru Polskiego w stolicy Dolnego Śląska oraz ukoronowanie 40-lecia pracy twórczej Stanisława Melskiego.

Ostatnia książka Fiodora Dostojewskiego to pełna miłości, krwi i przemocy opowieść o ojcobójstwie, w które w różnym stopniu zamieszani są synowie zamordowanego. Widzowie śledzić będą historię zbrodni w niezwykłej atmosferze symbolicznej scenografii oraz stylizowanym strojom z epoki, które przeniosą ich jeszcze bardziej w dramatyczny klimat twórczości pisarza.

Choć Stanisław Melski może być bliżej znany publice jako aktor, o reżyserii dzieła Dostojewskiego wypowiada się następująco:

– Jako reżyser podejmuję swoistą grę z pisarzem. Uważa się Dostojewskiego za twórcę mrocznego, trudnego, ciężkiego, a przecież był też ironistą i miał wysmakowane poczucie humoru.

Bracia Karamazow uznawani są za kulminacyjny punkt twórczości pisarza. Historia ta penetruje zakamarki duszy ludzkiej, również te mroczne, które nie koniecznie chcą być ukazane światłu dziennemu.

– U Dostojewskiego znajduję wszystkie problemy nurtujące ludzi różnych epok i kręgów kulturowych. – mówi Stanisław Melski. – Pisarz świetnie wyczuwa tęsknotę człowieka do Boga, absolutu, wielkiej idei… W każdym tekście Dostojewskiego można zauważyć zwątpienie w racjonalizm. Rozum jako jedyny autorytet w naszej ziemskiej wędrówce bez współpracy z sercem i sumieniem już nieraz wyprowadzał człowieka na manowce…

O tym, jak poruszaną w książce pisarza problematykę interpretuje reżyser, widzowie będą mogli się przekonać podczas wielkiej premiery już 14 kwietnia o godzinie 19 na Scenie im. Jerzego Grotowskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu.


Tekst: Nina Paśniewska
Zdjęcie: materiały prasowe Teatru Polskiego we Wrocławiu