Na skarpie fosy przy ulicy Podwale we Wrocławiu powstaje nowa kawiarnia, Cafe Berg. Nazwa ma nawiązywać do projektanta budynku, Maxa Berga, który był również autorem Hali Stulecia.  

Zbudowany w 1910 roku pawilon Max Berg widział jako miejsce spotkań. Od tego czasu budynek był kilkukrotnie przebudowywany i zmieniał swoją funkcję. Dawniej mieścił m. in. stację redukcyjną gazu (w piwnicy) i bar mleczny (na parterze).

Teraz za sprawą wrocławskiej Grupy 3303 miejsce ma odzyskać pierwotne znaczenie. Zespół projektantów pod kierunkiem Anity Luniak przygotował projekt przebudowy – ściany parteru będą przeszklone, a na skarpie powstanie zawieszony nad wodą pomost, na który będzie można zejść schodami prowadzącymi z kawiarni.

Po przebudowie, pierwotną konstrukcję zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz, będzie można obserwować przez przeszklone ściany. W ciepłe dni ściany będzie można rozsunąć – powiedziała Anita Luniak z Grupy 3303, główny architekt projektu.

Cafe Berg, kawiarnia, wizualizacja

Jak zapowiada Luniak, być może w przyszłości część stacji będzie widoczna i będzie można oglądać zachowane i odrestaurowane pozostałości stacji redukcyjnej gazu zlokalizowane w piwnicy, stanowiące pamiątkę dziedzictwa technicznego Wrocławia.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Aleksandra Sopuch
Wizualizacje: Grupa 3303