Z pewnością słyszeliście o wirusach na Facebooku. Atakują internautów zewsząd, pod różnymi postaciami. Najczęściej po prostu wykradają dane użytkownika, infekują komputer i instalują złośliwe oprogramowanie szpiegowskie. Na pewno też kiedyś widzieliście jak ktoś z waszych znajomych zaczął udostępniać dziwne posty albo wysyłać do znajomych podejrzane linki. Podobnie miało być w przypadku „changeyourlifevideo.mp4”.

 

Pewnego wieczora młody student, Jake otrzymał wiadomość na Facebooku od swojej byłej dziewczyny, Anne. Było to dla niego o tyle dziwne, bo rozstali się ponad dwa lata temu, a od tamtej chwili nie miał od niej żadnych wieści.

Wiadomość brzmiała tak:

„Cześć, przygotowałam ten filmik, bo przez to, co przeżyliśmy razem, uważam, że powinieneś to zobaczyć. Poświęciłam temu wiele pracy, wszystko po to, by pokazać, jak wiele dla mnie znaczysz.”
Tuż pod wiadomością załączony został plik o nazwie changeyourlifevideo.mp4

Jake był zdziwiony słowami Anne, podejrzewał, że film mógł być kolejnym atakiem hakerów, albo głupim, internetowym łańcuszkiem. Jednak im dłużej wpatrywał się w treść wiadomości, tym stawała się dla niego bardziej wiarygodna. Podejrzewał, że może Anne chciała w ten sposób przekazać mu, że chciałaby do niego wrócić.
W końcu zdecydował się otworzyć tajemniczy plik.

Film zapisał się na dysku i tuż po zakończeniu pobierania otworzył się samoistnie w trybie pełnoekranowym.
Plik multimedialny został poddany obróbce w prostym programie do montażu wideo. W tytule zapisano czcionką Times New Roman słowa: „Witaj przyjacielu.”. W tle podłożona została muzyka, kojarząca się z kreskówkami dla dzieci – niezwykle beztroska i wesoła. Kolejna scena zawiera napis „Chcielibyśmy, żebyś dołączył do naszej bajki”. W tym momencie zaczynają pojawiać się ujęcia osób, wykonujących dziwne czynności. Pierwsza scena przedstawia młodego mężczyznę, wbijającego pióra, zakończone igłą w ciało leżącej na podłodze, nagiej dziewczyny. Po jej ciele ciekną strużki krwi. W pomieszczeniu nie znajduje się nic oprócz starej kanapy. Wygląda to na miejsce w opuszczonej piwnicy. Pod sceną dodano napis: „Upadły anioł”. Teraz zbliżenie kamery wędruje kolejno na twarz mężczyzny i leżącej kobiety. Oboje patrzą w obiektyw i uśmiechają się.

Później pojawia się twarz innej kobiety, której usta ktoś maluje szminką. Później malowane są także jej rzęsy. Dziewczyna również nie traci uśmiechu ani na sekundę, nawet wtedy, gdy kamera oddala się i ukazuje jej posiniaczone ciało i pozbawione palców dłonie. Pod spodem pojawia się napis: „Bądź piękna”

Kolejne ujęcia pokazują jeszcze mężczyznę, którego drugi mężczyzna kopie, gdy ten wstaje z podłogi. Obaj również się uśmiechają. Podpis: „Nie daj się porażce”
Później pojawia się człowiek, któremu zamaskowana postać wlewa do gardła sporą dawkę jakiegoś płynu. Ciecz wylewa się przez kąciki ust, ułożonych w uśmiech. Podpis: „Żyj w dostatku”
Następnie jakaś kobieta spaceruje po moście, ubrana w koszulę nocną. Otaczają ją drzewa, a ona rozkłada ręce w bok. Ona także uśmiecha się, jakby była niewiarygodnie szczęśliwa. W kadrze jest przedstawiona od pasa w górę, lecz po chwili kamera zostaje skierowana na jej stopy, w które wbijają się setki przyklejonych do posadzki pinezek. Podpis: „Nie bój się iść do przodu”
Ostatnia scena przedstawia kobietę ze spuszczoną głową, siedzącą na krześle pośrodku pustego pokoju. Jest naga i bardzo wychudzona, a jej ręce i nogi są przywiązane taśmą. Przed nią znajduje się stół pełen wykwintnych potraw – pieczony kurczak, sałatki, ciasta, owoce morza…Za nią panuje zupełna ciemność a z niej nagle wyłania się dłoń w rękawiczce, która wkłada jej palce do ust. Po chwili dziewczyna wymiotuje na swoje kolana. Kamera przybliża jej twarz, która powoli unosi się, by spojrzeć w obiektyw z przekonującym uśmiechem jak z reklamy. To była Anne. Podpis: „Nie ulegaj pokusom”
W tym momencie obraz zaczyna drgać i urywa się. Wtedy na ekranie pojawia się kartka papieru, filmowana od góry. Prawa ręka w czarnej rękawiczce pisze: Już dziś możesz zmienić swoje życie.
A napisane słowa są czytane przez zniekształcony, niski głos.
Na sam koniec wskakuje fragment bajki „Kubuś Puchatek”. Obraz powoli zniekształca się i przechodzi w czerń. Pojawia się czerwony napis: „Podjąłeś dobrą decyzję”

Wraz z zakończeniem komputer Jake’a wyłączył się.

Tydzień później policja badała sprawę jego zaginięcia. Jake rozpłynął się w powietrzu. W jego mieszkaniu nie znaleziono śladów włamania,ani walki. Wszystko zostało pozostawione tak, jakby chłopak tylko wyskoczył na chwilę i zaraz miał wrócić. To, co wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy, to jego komputer. Po zabezpieczeniu sprzętu i zabraniu go na komendę, technicy mieli problem z uruchomieniem systemu. Okazało się, że zawiera on mnóstwo nieznanych dotąd wirusów, które powodowały wyświetlanie na ekranie dziwnych napisów o treści „Nic tu nie znajdziesz”, „Kraina szczęścia jest blisko”, „Uważaj, gdzie wchodzisz”
Długo szukano informatyka, który byłby w stanie usunąć wirusa i dostać się do ostatnich plików, które przeglądał Jake i odzyskać jego historię wyszukiwania.

W końcu pojawił się Arnie, kolega Jake’a, który nazywał siebie Sw0rd. Interesował się hakerami i programistyką. Za wszelką cenę chciał dowiedzieć się, co stało się z jego kolegą. Nie miał dostępu do komputera Jake’a, ale swojego osobistego laptopa zdołał zalogować się na konto kolegi na Facebooku. W ostatnich konwersacjach zauważył wiadomość:
„Cześć, przygotowałam ten filmik, bo przez to, co przeżyliśmy razem, uważam, że powinieneś to zobaczyć. Poświęciłam temu wiele pracy, wszystko po to, by pokazać, jak wiele dla mnie znaczysz.”
Nadawcą jednak nie była Anne, tylko Użytkownik Usunięty. Sw0rd nie wiedział przez to do kogo należało to konto. Zwrócił jednak uwagę na załączone nagranie changeyourlifevideo.mp4
Próbował je otworzyć, jednak program do odtwarzania multimediów zakomunikował tylko „Błąd odczytu”. Informatyk przez kolejne dni próbował odkryć kod binarny wideo, jednak ku jego zdziwieniu, nie było go. Próbował otwierać go w różnych programach, naprawiać na różne sposoby. Nic z tego. Plik był pusty. Jak gdyby ktoś zostawił opakowanie i wyjął całą zawartość.
Zrezygnowany Sw0rd zalogował się już na swoje konto i jak zwykle zaczął przeglądać tablicę.
Jakie było jego zdziwienie, gdy otrzymał wiadomość, której nadawcą był zaginiony Jake.
Napisał:

„Cześć, wiem, że mnie szukasz. Ale ja mam się dobrze. Mam się lepiej, niż kiedykolwiek. Jeśli szukasz odpowiedzi, otwórz ten film.”

W załączniku znów pojawiło się nagranie o nazwie changeyourlifevideo.mp4. Sw0rd czuł się zbity z tropu. Nim otworzył plik, przeskanował go kilkoma programami antywirusowymi. Żaden jednak nie wykrył zagrożenia. Informatyk pomyślał, że być może kolega ukrywa się przed kimś i potrzebuje jego pomocy.
Pobrał film i odtworzył. Tym razem plik zadziałał. Podobnie jak w przypadku Jake’a otworzył się w trybie pełnoekranowym. Co zwróciło jeszcze uwagę Sw0rda to to, że kamera w laptopie włączyła się i nie reagowała na żadne próby jej wyłączenia. Mężczyzna zakrył ją kawałkiem materiału i oglądał. Film zawierał dokładnie to samo, co ten, który oglądał Jake. Sw0rd rozpoznał w przedstawionych ludziach kilka osób, które zaginęły na przestrzeni dwóch lat w niewyjaśnionych okolicznościach. Wszyscy pochodzili z tego samego miasta, a policja do dziś nie wyjaśniła sprawy. Ten film różnił się jednak jednym elementem. Został rozszerzony o jedną scenę następującą po scenie z Anne. Przedstawiała ona Jake’a…
Mężczyzna stał pod ścianą pełną krwi, a jakaś dziwna maszyna co jakiś czas wyrywała mu kępę włosów z głowy. Jake uśmiechał się.
Pod nim pojawił się napis: „Nie pozwól, by skonsumowały Cię nerwy”.
Dalej wszystko było tak, jak w filmiku, który zobaczył Jake.

Sw0rd po obejrzeniu filmu nie wiedział, co zrobić. Miał przed sobą ważny dowód w sprawie, który zamierzał niezwłocznie przekazać policji. Kiedy jednak chciał ponownie odtworzyć nagranie, zamieniło się w pusty plik nie do odczytu.
Króko po tym jego komputer został dosłownie zjedzony na jego oczach przez destrukcyjnego wirusa, który zamieścił na jego komputerze dziwne napisy.
Wkrótce Sw0rd także zniknął. Podobnie, w jego mieszkaniu nie znaleziono żadnych śladów, świadczących o przestępstwie.

Jakiś czas później pewien funkcjonariusz policji otrzymuje wiadomość na Facebooku. Nadawcą jest Sw0rd.
Treść wiadomości:

„Odkryłem coś, co może was zainteresować. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie znajdują się zaginione osoby z miasta obejrzyj to.”
Załącznik: changeyourlifevideo.mp4

Policjant wezwał jeszcze kilku swoich kolegów, by zobaczyli nagranie. Dostrzegli w nim wszystkie zaginione osoby, których szukali. Był tam też Jake.
Dodała się i nowa scena: Sw0rd, który leżał zakneblowany na szpitalnym łóżku. Co jakiś czas ktoś przesyłał do jego ciała serię impulsów elektrycznych. Sw0rd się uśmiechał.
Podpis: „Porzuć elektronikę na rzecz prawdziwego świata”

Wkrótce zniknęli wszyscy policjanci, którzy mieli styczność z nagraniem. Od dawna nikt już nie słyszał o changeyourlifevideo.mp4, a zaginięcia nigdy nie zostały rozwiązane. Łańcuszek zniknął, ale nigdy nie wiadomo, czy nie zostanie stworzony ponownie.
Jeżeli kiedykolwiek otrzymasz wiadomość od znajomego, zwłaszcza dalekiego znajomego, zawierającą film o nazwie changeyourlifevideo.mp4, nie otwieraj go. Nie otwieraj też żadnego innego załącznika o podejrzanej nazwie. Nigdy nie stawaj się ogniwem łańcuszka…

 

 

Autor | Natalia Kubala

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo ciekawego na Uwr?
Następny artykułModa krótkometrażowa
Na co dzień mieszkam we Wrocławiu, choć pochodzę z Jeleniej Góry. Interesuję się głównie niewyjaśnionymi zjawiskami, tajemnicami świata, zbrodniami, parapsychologią i zjawiskami paranormalnymi. W wolnym czasie lubię też pisać rozmaite formy literackie, zwiedzam zakątki świata, robię zdjęcia i montuję wideo. Nie jestem typem sportowca, więc relaksuję się najczęściej grając w Sims, albo Fifę, rozwiązując krzyżówki, oglądając filmy, seriale a nawet kreskówki i spaceruję. Ciężko przeżyć mi dzień bez wyjścia z domu :)