Do świąt pozostały dwa tygodnie, więc w mieście odbywa się wiele wydarzeń, związanych z Bożym Narodzeniem. Jednym z nich była akcja pod tytułem „Ciesz się świętami razem z sąsiadami”, która miała miejsce 12 grudnia na placu przy Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Głównym punktem programu było wspólne ubieranie osiedlowej choinki, na której można było zawiesić własne ozdoby. Ponadto każdy z uczestników mógł poczęstować się gorącą zupą, a także wspólnie kolędować. Najwięcej atrakcji czekało na najmłodszych – warsztaty plastyczne, spotkanie ze Świętym Mikołajem i słodkie upominki.

Cel akcji

Organizatorem akcji była Wrocławska Rewitalizacja, a jej celem – chęć, aby współpraca między mieszkańcami osiedla była jak najsilniejsza. W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele służb oraz, przede wszystkim, mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego.

– Już trzeci rok z rzędu postawiliśmy choinkę. Współpracujemy razem z MOPSem, Policją, Caritasem, lokalnymi szkołami i podobnymi instytucjami. Albo my, albo te organizacje tworzą podobne akcje. Wszyscy mamy wspólny cel – pogłębianie relacji między mieszkańcami osiedla i integrowanie Przedmieścia Oławskiego. – mówi Joanna Sikorska, Manager Kwartału Przedmieścia Oławskiego.

Pamięć o potrzebujących

Organizowanie takich wydarzeń ma również głębszy cel: sprawić, by najbardziej potrzebujący także poczuli radość świąt. Ich temat poruszyła pani Dorota – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 96 we Wrocławiu, która przybyła na to wydarzenie ze swoją klasą.

– Zarówno mi jak i dzieciom bardzo się podoba ta inicjatywa. Poproszono nas, abyśmy zrobili łańcuchy choinkowe. Jednak największym plusem wydarzenia jest pomoc ubogim i samotnym. To oni będą czerpali największe korzyści z tej akcji – mówiła pani Dorota.

Uczestnicy mogli również obejrzeć występy dzieci oraz wziąć udział w kolorowej paradzie do pobliskiego Rozkwietnika. Organizatorzy spełnili cel akcji – w ubieraniu choinki brali udział uczestnicy ze wszystkich grup wiekowych.

 


Autor: Michał Olechno
Zdjęcia: Hubert Szczypek