W dniach 16-22 września odbędzie się 18. edycja międzynarodowej inicjatywy zainspirowanej przez Komisję Europejską. Wrocław po raz kolejny uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i spróbuje przekonać mieszkańców miasta do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń. 

Miasto Wrocław rokrocznie próbuje wpływać na wytwarzanie dobrych nawyków wśród mieszkańców. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest kolejną inicjatywą, którą wrocławianie powinni zauważyć i sprawdzić, czy potrafią poprawić standard własnego życia i zrezygnować z przyzwyczajeń, które nie do końca dobrze wpływają na ich zdrowie.

Zostaw auto, użyj nóg

Najważniejszym dniem w trakcie ETZT jest Dzień bez samochodu, przypadający na niedzielę, 22 września. Wrocławianie będą mogli pożegnać się ze swoimi autami i oddać się zdrowym sposobom przemieszczania – spacerom, jeździe rowerem czy podróżowaniu komunikacją miejską. Oczywiście istotnym jest, że nie w każdej sytuacji można zrezygnować z samochodu na rzecz spaceru czy roweru, nawet tramwaju czy autobusu. Czasami jednak sytuacja nie wymaga od uczestnika ruchu wsiadania do auta i zapychania ulic, a robimy to tylko dla własnej wygody lub przez pośpiech.

W tym roku ETZT na swoim sztandarze niesie hasło „Chodź z nami!”, który w przypadku Wrocławia przekłada się na dwa konkretne aspekty. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu miejskim oraz uczestnictwo niepełnosprawnych w życiu miasta są tematami, nad którymi organizatorzy pochylą się w największym stopniu.

Jednym z kluczowych elementów zrównoważonego systemu miejskiego jest mobilność mieszkańców. Zrównoważony transport obejmuje każde przemieszczenie się człowieka, niezależnie od tego, czy porusza się pieszo czy jedzie hulajnogą, rowerem, komunikacją miejską lub samochodem. Ważne, aby brać pod uwagę środowisko i przestrzeń, które dają nam możliwości, ale też stawiają ograniczenia – wyjaśnił Tomasz Stefanicki z Departamentu Transportu i Infrastruktury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Miesiąc na przygotowanie

Wrocław i mieszkańcy mają jeszcze ponad miesiąc na to, by przygotować się do czynnego udziału w wydarzeniu. Na czas eventu z ruchu zostanie wyłączona część ulicy Świdnickiej i plac Kościuszki. Warto ten czas wykorzystać na to, by spróbować. Spróbować coś zmienić i sprawdzić, czy zostawienie samochodu w garażu nie wpłynie pozytywnie na sytuacje na drogach w mieście i na nas samych. Być może spacer dostarczy nam radości i tego resetu, który w naszym życiu jest tak bardzo potrzebny. Po to miasto organizuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Sportu, żebyśmy z tego skorzystali.


Dawid Walczuk
Zdjęcia: Instagram