Właśnie rozpoczął się Miesiąc Spotkań Autorskich 2019. Gościem honorowym tegorocznej wyjątkowej edycji została Rumunia, co jest szansą dla czytelników na lepsze zapoznanie się z literaturą tamtego rejonu.

Przed nami trzydzieści jeden dni przygód z prozą, poezją i dramatem. No i oczywiście ich twórcami. W tym roku gościem specjalnym spotkań jest Rumunia i to właśnie tamtejsze dzieła literatury współczesnej będą głównym tematem rozmów i debat. Wśród omawianych tekstów, znajdą się dorobki pisarskie wielokrotnie nagradzanych autorów, np. Dumitru Crudu, Luciana Dan Teodoroviciego, Varujana Vosganiana czy Any Blandiany.

Rumunia świętuje podwójnie 

Poza tym, że wiemy już, jaki kraj został bohaterem wrocławskiego Miesiąca Spotkań Autorskich 2019, tegoroczna edycja jest dla Rumunii wyjątkowa także z innego względu. Dokładnie trzy dekady temu – w 1989 roku miały miejsce przełomowe chwile dla wielu państw uczestniczących w tym wydarzeniu. Między innymi obalenie rumuńskiego systemu komunistycznego. Jest to także świetna okazja do społecznych i kulturowo – historycznych rozważań.

Europejska integracja

Miesiąc Spotkań Autorskich to dla wielu pisarzy możliwość, aby po raz pierwszy przedstawić swoje dzieła. Część z nich nie doczekała się jeszcze polskich przekładów, a powstają one specjalnie na potrzeby festiwalu.
Obok literatów rumuńskich, na panelach pojawią się jeszcze twórcy z Polski, Czech, Ukrainy i Słowacji, a wszystko po to, aby przedstawić nowe tendencje w literaturze Środkowej i Wschodniej Europy. Pozwoli to na kulturową integrację międzynarodową, a także przedstawienie ich piśmienniczego dorobku.

Festiwal rozpoczyna się 3 lipca i trwa do 2 sierpnia. Oprócz Wrocławia odbywa się jednocześnie w Ostrawie , Brnie, Koszycach i Lwowie. Spotkania w stolicy Dolnego Śląska odbywają się w Mediatece, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Klubie PROZA. Wstęp na każde wydarzenie związane z Miesiącem Spotkań Autorskim jest bezpłatne.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: pexels.com, oficjalny Facebook wydarzenia