Od policyjnego przesłuchania po zbrodnię. Od dziecięcej przepychanki po morderstwo. Jak Wielkie kłamstewka kryją się za perfekcyjnym życiem perfekcyjnego miasteczka?

Siedmioodcinkowy mini serial HBO Wielkie kłamstewka (Big Little Lies) to komediodramat oparty na bestsellerowej powieści Liane Moriarty pod tym samym tytułem. Niech nie zmyli was pozornie senna atmosfera, pod powierzchnią pozorów aż wrze od emocji. Gdy zadrapiemy różową farbę na fasadach domów zobaczymy społeczność napędzaną plotkami i sekretami. Propozycja w sam raz dla wielbicieli fabuł obyczajowo-psychologicznych.

Wielkie kłamstewka, Big little lies, seriale, HBO, Kidman, Woodley, Witherspoon

Nadmorskie miasteczko Monterey to spełniony amerykański sen o spokoju i szczęściu. Cudowne rodziny mieszkają w pięknych domach. Idealne matki u boku odnoszących sukcesy ojców z czułością patrzą jak rosną ich urocze pociechy. Wystarczy jednak drobny incydent pomiędzy dziećmi by perfekcyjne życie miasteczka okazało się wyłącznie pozorami. W miasteczku dochodzi bowiem do zbrodni, a przesłuchiwani sugerują, że morderstwo mogło mieć coś wspólnego z napięciami pomiędzy matkami uczniów z lokalnej szkoły.

Kto zabił i dlaczego? A przede wszystkim kto zginął? Dowiemy się tego dopiero w ostatnim odcinku, odkrywając po drodze mroczne sekrety owych idealnych rodzin. Z odcinka na odcinek atmosfera gęstnieje. Przemyślnie skonstruowana akcja odsłania kawałek po kawałku, przedstawia nowe postacie i wątki, by zmylić tropy i  nasze podejrzenia.

Wielkie kłamstewka, Big little lies, seriale, HBO,Dern

Jednak fabuła napisana przez Davida E. Kelley’a (znany z Boston Public czy Ally McBeal) oraz wyreżyserowana przez Jean-Marca Vallée (Witaj w klubie, Dzika droga) i Andreę Arnold (Osa, American Honey) nie jest jedynym atutem serialu. Napędzają ją wielowymiarowe, złożone psychologicznie postacie.

Przebojowa Madeline, która nie boi się narobić sobie wrogów wśród matek innych uczniów. Piękna i bogata Celeste – była prawniczka, idealna matka i żona i przyjaciółka. Nieśmiała i wycofana Jane Chapman samotnie wychowująca syna. Robiąca błyskotliwą karierę i mająca wpływy w lokalnej szkole Renata. Stanowczy Nathan, były mąż Madeline i trwający obecnie przy jej boku, ciepły i wyrozumiały Ed. Przystojny i pewny siebie jak gwiazda Hollywoodu biznesman Perry, kochający mąż Celeste i ojciec bliźniaków. Nowa żona Nathana, młodziutka i wyluzowana Bonnie.

Taka mieszanka przeróżnych charakterów i skomplikowanych relacji między nimi sprawiają, że w pewnych momentach na ekranie aż iskrzy.

Wielkie kłamstewka, Big little lies, seriale, HBO, Witherspoon, Kravitz

Nie można przy tym nie wspomnieć o gwiazdorskiej obsadzie, która nie jest wyłącznie przyciągającym wzrok afiszem. Gra aktorska jest na bardzo wysokim poziomie. W główne postacie kobiece wcielają się: Nicole Kidman (Godziny), Reese Witherspoon (Spacer po linie), Shailene Woodley (Gwiazd naszych wina) i Laura Dern (Dzika droga). W rolach partnerujących pojawiają się zaś magnetyczny Zoë Kravitz (Mad Max: Na drodze gniewu), Alexander Skarsgård (Czysta krew), Adam Scott (Pakt z diabłem, Powiedz, że mnie kochasz) i James Tupper (Trener bardzo osobisty).

Wielkie kłamstewka, Big little lies, seriale, HBO, Skarsgard

Dobrze przemyślana fabuła i niejednoznaczni bohaterowie   sprawiają, że finał naprawdę zaskakuje. Kiedy emocje opadają, w miasteczku znów zapanowuje spokój. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że kolejny drobny incydent mógłby ponownie wzniecić burzę. Czy tak się wydarzy?

Premiera drugiego sezonu Wielkich kłamstewek planowana jest na przyszły rok. Wiadomo już, że na ekranie pojawi się nowa postać odgrywana przez Meryl Streep – Mary Louise Wright, teściowa Celeste.

Zanim jednak doczekamy się ciągu dalszego, warto dać się ponieść Wielkim kłamstewkom.


Autor: Karolina Stachera