Ósmego marca każdy student będzie mógł pomóc w ratowaniu potrzebujących. W Bibliotece Wydziału Nauk Społecznych przy ulicy Koszarowej chętni oddadzą krew, zetną włosy oraz zarejestrują się do bazy dawców szpiku. Akcję organizuje Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Chętni mogą pomagać na trzy sposoby – powiedziała Wiktoria Ryś z Samorządu Studentów UWr. – Wspólnie z klubem Pijafka organizujemy akcję oddawania krwi, fundacja Rak’n’Roll będzie ścinała włosy i w postaci peruk przekazywała je kobietom po chemioterapii, a DKMS zorganizuje rejestrację do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Organizatorzy akcji zaznaczają, że krew można będzie oddać po przejściu krótkiego badania kontrolnego. Pełna lista warunków, które trzeba spełnić, znajduje się na stronie Pijafki. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które trzeba zastosować przygotowując się do krwiodawstwa. Podstawą jest regularne uzupełnianie płynów. Dzień przed akcją należy zrezygnować z alkoholu. Przed badaniem konieczne będzie okazanie dowodu osobistego i numeru PESEL.

Studenci będą mogli również zapisać się do rejestru Dawców Komórek Macierzystych Szpiku oraz wypełnić oświadczenia woli na pośmiertne pobranie tkanek i narządów do przeszczepu.

Dodatkową atrakcją będzie stoisko firmy House of VR. Dzięki niej można będzie przenieść się w wirtualnej rzeczywistości wewnątrz ludzkiego organizmu.

– UWrHelp+ jest organizowany regularnie, dwa razy w roku – mówiła Wiktoria Ryś. – To będzie czwarta edycja akcji.

W poprzedniej akcji krew oddało łącznie 109 osób, 38 zapisało się do bazy DKMS, a 23 osoby zdecydowały się ściąć włosy i oddając je, wesprzeć fundację Rak’n’Roll. UWrHelp+ już w najbliższy czwartek, 8 marca, w Bibliotece WNS przy ulicy Koszarowej 3. Akcja potrwa od godziny 9:00 do 14:00.


Autor: Marcin Obłoza
Zdjęcie: Julia Kuśmierczyk