Uniwersytet Wrocławski ma swoje radio! I nikt nie powinien być zaskoczony tym faktem, bowiem Uniradio już od 9 lat jest obecne w DNA Instytutu Dziennikarstwa. Jednak dla tych, którzy nie są wtajemniczeni przygotowaliśmy zapowiedź wiosennego programu Uniradia.

Oto najciekawsze studenckie audycje w jednym miejscu.

Grają słowem

Ta studencka rozgłośnia, która gromadzi wszystkich chcących opowiadać o swoich zainteresowaniach przez mikrofon. Jest tu miejsce na muzykę, filmy, sport, gry, a nawet sztukę. Współpraca studentów oraz realizatorów, dzięki którym audycje transmitowane są na żywo gwarantuje wysoką jakość produkcji. Sloganem Uniradia jest hasło: “Gramy słowem” i rzeczywiście pokrywa się to z tym, co można usłyszeć. Audycje są prowadzone z dbałością o fakty i detale, a poza muzyką można usłyszeć interesujące anegdoty i historie.

Stara gwardia…

Szkielet Uniradia stanowią audycje, które od co najmniej kilku miesięcy dostarczają słuchaczom jakościowej muzyki i porządnej dawki faktów.

ZabawaUniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Cliffhanger, Karolina Pysz rozpoczyna się w poniedziałek o godzinie 19. Cliffhanger to audycja skierowana przede wszystkim do miłośników pochłaniania seriali. Prowadząca, Karolina Pysz, co tydzień podejmuje się misji uszeregowania wszystkich seriali. Kieruje się przy tym jednak nie prostymi kryteriami jak gatunek czy czas produkcji, lecz skupia się na motywach, postaciach czy nawet muzyce. Co audycję poleca także kreskówkę. Gratka nie tylko dla fanów Netflix and Chill.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Alter Ego, Marcin Brandys

O godzinie 20. w poniedziałkowym paśmie prezentuje się Marcin Brandys ze swoim Alter Ego. Celem tej audycji jest pokazanie lepszej twarzy muzyki pochodzącej z mainstreamu. W swoich programach pochyla się nad rozmaitymi zespołami, które popularność osiągnęły często dzięki jednemu, dwóm utworom, a które poza nimi mają o wiele więcej do zaprezentowania.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Babskie granie, Hanna Stefaniak

Późnym wieczorem, o godzinie 22., swoim klimatycznym głosem w świat kobiecej muzyki wprowadza Hanna Stefaniak. Babskie granie oprowadza słuchacza po świecie kobiecych wokali. Nie brak tu miejsca dla postaci, które są światu znane, jak i tych, które dopiero zaczynają zyskiwać popularność. Uwaga: udział mężczyzn ograniczony jest do minimum. Babskie granie to muzyka płynąca z kobiecych serc i strun głosowych.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Podwójna zmiana

We wtorek o 20. przychodzi czas na zmianę. Podwójną zmianę. Katarzyna Przepiórka i Marcin Borciuch prezentują swój dwugłos dotyczący piłki nożnej nie tylko w Europie, ale i w miejscach niekojarzonych z futbolem, np. Stanami Zjednoczonymi. Program nie tylko pełen eksperckich opinii, ale i analiz oraz statystyk dla wszystkich tych, którzy sport obserwują z zaciekawieniem.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Coś się popsuło, Marta Koronowska, Czarek Tomalak

O godzinie 21. coś znowu się popsuje. Ale spokojnie, Marta Koronowska i Czarek Tomalak mają nad tym kontrolę. Coś się popsuło to rozmowa o muzyce, w której prowadzący starają się sobie udowodnić, czyj gust jest lepszy i kto przygotował lepsze kawałki. Nie zabraknie klasyków i popularnych utworów, ale by osiągnąć swój cel, radiowcy będą sięgać niejednokrotnie do nisz muzycznych. Wszystko po to, by popsuć wizję swojego współtowarzysza.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Angelika Raczkowska, Archipelag słów

Środa, godzina 17. Warto zapamiętać, że w środę program rozpoczyna się wcześniejszą porą, ponieważ pierwsza audycja to Archipelag Słów. Mole książkowe powinny nadstawić uszu, gdy Angelika Raczkowska przedstawi swoje odkrycia ze świata literatury. A dla tych, którzy nie lubią kupować kota w worku, zaprezentuje fragmenty najciekawszych pozycji. Jak sama mówi o swojej audycji, rozpowszechnianie dobrej literatury uznaje za swój obowiązek.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Magazyn Sportowy,

Godzinę później zmianę tematu zafunduje Magazyn sportowy. Wspólna inicjatywa wielu aspirujących redaktorów swoim zasięgiem obejmuje najważniejsze wydarzenia sportowe w skali lokalnej, jak i globalnej. Nie brak tu wywiadów przeprowadzanych bezpośrednio ze sportowcami i relacji ze spotkań, ale także krytycznych opinii.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Backpackers Cave, Kamil Kuchta

O godzinie 19. po swój plecak sięga Kamil Kuchta. W Backpacker’s Cave nie brak anegdot i prostych porad dla tych, których dom jest tam, gdzie rozbiją swój namiot, znajdą guesthouse lub wejdą do paki ciężarówki. Nie zabraknie podróży muzycznych, jak i tych dosłownych. Nieczęsto ktoś traktuje o tym temacie szerzej, zwłaszcza w radiu, więc audycja to żywe źródło wiedzy dla tych, którzy chcieliby podróżować blisko i daleko.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, House of House, Magda Miszczak, Marcin Borciuch

Gdy na zegarze 20., następuje zmiana rytmu. Do życia budzą się instynkty, serce zaczyna mocniej bić, a dźwięki zachęcają do ruchu. To odgłosy z House of House zaczynają rozbrzmiewać donośnym echem. Magda Miszczak i Marcin Borciuch dzięki świeżej dawce remixów i hitów ze strefy EDM i house’u rozruszają niejedną imprezę. Nie brak także miejsca na newsy.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Wrota chaosu, Kamil Janik

Na sam koniec środowego programu, o 22. otwierają się Wrota chaosu. Kamil Janik nie bierze jeńców i w rytmie wrzasków opętanych potępieńców przeprowadza słuchaczy przez mocne brzmienia. Undergroundowe kawałki przeplatają się tu z kultowymi szlagierami. Mrok norweskich lasów wylewa się decybelami z audycji, w której rządzą heavy metalowe kompozycje.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Wehikuł czasu, Paulina Śledziona, Dominika Trzaska

Czwartkowy Wehikuł Czasu o godzinie 20. pozwala zabrać się słuchaczom w świat muzyki sprzed lat. Zapomnijcie o popowych kompozycjach, zanurzcie się w muzycznych klimatach 20. wieku. Cotygodniowa podróż do korzeni muzyki zabierze nas tam, gdzie królowali Guns N’ Roses, Elvis Presley czy Sting. Paulina Śledziona i Dominika Trzaska nie zapomną opowiedzieć o tym, jak ikony muzyki zmieniały to, czego dziś słuchamy.

Uniradio, Maciej Ratajczak, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Whiskey Tango Foxtrot, WTFGdy na zegarach wybije 21., w Uniradiu przeżyjecie niemałe WTF. Ale nie dlatego, że Whiskey Tango Foxtrot jest audycją, która ma zrobić wodę z mózgu. Maciej Ratajczak co tydzień dostarcza dawkę nowych utworów i zagadnień, które do momentu rozpoczęcia audycji są zupełną niespodzianką dla słuchaczy. Właśnie ten element niespodzianki sprawia, że WTF ubogaca program Uniradia w niecodzienny sposób.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Magazyn reporterówNatomiast w piątek o godzinie 19. redakcja Uniradia dzięki pracy reporterów lokalnych zbiera najciekawsze informacje dotyczące tego, co dzieje się w przestrzeni lokalnej. W Magazynie Reporterów, podobnie jak ma to miejsce w Magazynie Sportowym nie zabraknie wywiadów i relacji z aktualnych wydarzeń, a także zapowiedzi tego, co czeka na tych, którzy chcą odkrywać Wrocław od tej ciekawszej strony.

… i młode wilki

Uniradio chętnie angażuje do współpracy nowych studentów dziennikarstwa, by ci oswajali się z radiową codziennością. W tym semestrze na antenie Uniradia zagościły dwa nowe programy.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Michał Mielnik, Gry indiewidualneWśród poniedziałkowych audycji pojawiły się Gry Indiewidualne. O 21. Michał Mielnik zabiera słuchaczy w świat gier niezależnych, produkcji stworzonych z pasji i przekonania o niezwykłości gier komputerowych. Nie brak miejsca tu dla gier z nurtu indie, tych znanych oraz tych, o które historia jeszcze się nie upomniała, tworzonych niejednokrotnie nakładem pracy jednego człowieka. Program traktuje też o ciekawych zjawiskach świata gier, a także puszcza oko do starszego gracza, któremu pozycje z rodzaju retro nie są obce.

Uniradio, Gramy słowem, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, radio uniwersyteckie, radio internetowe, Wschodni akcent, Marzena HerkaDrugim programem, który niedawno zagościł w Uniradiu jest Wschodni Akcent, emitowany w środy o 21. Marzena Herka z zainteresowaniem opowiada o kulturze wschodu, sięgając do tradycji, historii i obyczajów. Choć głównie interesuje się Ukrainą i Rosją, to z zaciekawieniem opowiada o wschodnich mniejszościach etnicznych czy Białorusi. Dotychczas jej audycje traktowały m.in. o carycy Katarzynie i Łemkach, Kozakach czy symbolach Rosji. Do każdego programu autorka starannie dobiera muzykę i opowiada o historii utworu i jego znaczeniu.

Jak słuchać?

To proste. Wystarczy, abyście weszli na stronę http://uniradio.pl, gdzie po przewinięciu strony pojawi się z boku ikona głośnika. Po kliknięciu na nią zarówno na telefonie, jak i na komputerze otworzy wam się nowe okno i już możecie słuchać najnowszych audycji. Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się w Uniradiu, zajrzyjcie na fanpage całego radia oraz poszczególnych audycji.


Autor: Michał Mielnik