WrocWalk Marathon to pierwszy taki pomysł w Polsce. Będzie to wielki miejski spacer połączony ze zwiedzaniem wybranych obiektów. Młodzieżowe Centrum Sportu zaplanowało trasę, która obejmie siedem miejsc. Zresztą cały drugi weekend września będzie już po raz kolejny wielkim świętem ruchu.

 

Młodzieżowe Centrum Sportu to organizator największych imprez masowych na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje się popularyzacją sportu i rekreacji wśród dzieci młodzieży, ale także osób starszych. Organizuje m.in. PKO Nocny Wrocław Półmaraton czy PKO Wrocław Maraton.

Pomysł przyszedł z Amsterdamu

Wrocławianie od dwóch lat jeżdżą na amsterdamski maraton i tam zauważyli ciekawą tendencję: około 18 tysięcy osób przyjeżdża do stolicy Holandii, aby wziąć udział w maratonie, ale tyle samo (a może nawet więcej) przybywa tam turystów, którzy chcą zobaczyć najciekawsze miejsca tego miasta.

Chcielibyśmy pokazać te miejsca we mieście, które są najpiękniejsze. Coś, co jest ciekawe i połączyć to z tym, co my, jako Młodzieżowe Centrum Sportu możemy zaoferować – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor WrocWalk Marathon 2018. – Postanowiliśmy połączyć jedno z drugim. Zachęcamy wszystkich, aby dzień przed maratonem, a więc 8 września razem z Nami wystartowali w pierwszym WrocWalk Marathonie – zachęca.

Co, gdzie, kiedy i jak?

Pierwszy w Polsce spacer po medal, czyli WrocWalk Marathon 2018 to impreza czysto rekreacyjna, której zadaniem jest połączenie promowania najpiękniejszych miejsc Wrocławia i aktywności ruchowej. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historię miasta i zwiedzanych obiektów. W wydarzenie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń, jedynym zastrzeżeniem jest to, że osoby nieletnie muszą być z opiekunem. Co więcej spacerowicze będą mieli bardzo dużą swobodę w wyborze trasy, tempa, a nawet kolejności zwiedzania. Trzeba przyznać, że to raczej niespotykane w tego typu imprezach, gdyż z reguły jest to narzucone przez organizatora. WrocWalk Marathon jest pod tym względem wyjątkowy. Spacerowicze będą mogli wybrać nawet godzinę, o której rozpoczną swój spacer. Wydarzenie startuje od godziny 9:00, jednak można zacząć później. Ukończenie WrocWalk Marathonu nagradzane będzie pamiątkowym medalem. Jednak, aby go otrzymać trzeba się trochę natrudzić i spełnić jeden prosty warunek: odwiedzić wyznaczonych siedem miejsc, uzyskać pieczątki i przed godz. 18:00 wrócić na Stadion Olimpijski. Oczywiście czas pokonania trasy nie ma znaczenia, liczy się przede wszystkim sam udział, zaangażowanie i dobra zabawa. Organizatorzy dopuszczają również zgłoszenia drużynowe, więc całe rodziny będą mogły spacerować razem. Pakiety startowe będą do odebrania już dzień wcześniej, a więc to od samych uczestników zależy, gdzie i kiedy następnego dnia rozpoczną trasę. W pakiecie startowym znajdą się wszystkie potrzebne informatory, z których najważniejszym będzie mapa.

Na początek sukcesem będzie, jeśli w wydarzeniu weźmie udział tysiąc osób. Jeżeli okaże się, że po miesiącu lub dwóch, dostępne pakiety startowe się rozejdą, wtedy razem z miastem rozpatrzymy możliwość zwiększenia tej liczby – dodaje Wojciech Gęstwa.


Siedem miejsc

1. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Powstało w 1992 roku, mieści się w głównym budynku uniwersyteckim i jest najczęściej odwiedzanym przez turystów muzeum. Można w nim zobaczyć słynną Aulę Leopoldyńską, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. Od kilku lat aula poddawana jest intensywnej konserwacji, lecz nie utrudnia to zwiedzania. Co więcej, goście odwiedzający to miejsce mają możliwość zobaczyć, jak wygląda praca konserwatorów z bliska. Oprócz tego Muzeum oferuje zwiedzanie Oratorium Marianum, Wieży Matematycznej z jedyną w Polsce zachowaną meridianą. W muzeum są także sale muzealne, w których znajdują się berła Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, w którym wykonywane są badania nad historią Wrocławia i w ogóle Dolnego Śląsk. Skąd też naturalnie jesteśmy skłonni wesprzeć tę inicjatywę. Nasi doktoranci i studenci będą jako wolontariusze wspierali dwa miejsca na mapie tego wydarzenia: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Archikatedrę świętego Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim – mówi prof. dr hab. Filip Woloński, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Mam nadzieję, że uda Nam się zapewnić profesjonalne wsparcie ludzi młodych, którzy są otwarci na kontakty – dodaje na koniec.

2. Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Archikatedrę traktować można jako kolebkę Wrocławia. Uznawana jest za pierwszą w pełni gotycką katedrę na ziemiach polskich. Jest to najstarszy kościół w mieście. Zlokalizowana na Ostrowie Tumskim swoista dominanta nie tylko architektoniczna, ale i historyczna.

3. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Drugi najstarszy ogród botaniczny w Polsce, założony w 1811 roku. Ogród jest klasycystyczny, zajmuje powierzchnię około 7,5 hektara. Spośród rosnących na terenie ogrodu drzew, aż 27 z nich uznano za pomniki przyrody.

 

O historii naszego ogrodu oraz o jego kolekcjach o godzinie 14:00 i 16:00 opowiedzą nasi przewodnicy. Spacerowicze zostaną oprowadzenie po dziale roślin ozdobnych, który zlokalizowany jest u podnóża Kościoła świętego Krzyża. Myślę, że dostarczymy dużą dawkę wrażeń estetycznych – podkreśla Agata Kaznowska, dyrektor administracyjny Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

4. Pałac Królewski we Wrocławiu
Nazywany również pałacem Spaetgenów we Wrocławiu lub zamkiem królów pruskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Znajdują się w nim także muzea – Historyczne i Sztuki Medalierskiej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Można zobaczyć tam np. wystawę Tysiąc lat Wrocławia., na której podziwiać można m.in. eksponaty pochodzące z polskich i niemieckich zbiorów oraz Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a także skarbca katedry św. Jana i Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

5. Ratusz we Wrocławiu
Najważniejszy budynek miasta znajdujący się na rynku. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Sam w sobie jest obiektem muzealnym, czyli jednym najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. W Sali Mieszczańskiej prezentowana jest Galeria Sławnych Wrocławian, w której znajdują się popiersia osób związanych z miastem.

Spełniło się nasze marzenie, ponieważ od wielu lat próbowaliśmy połączyć sport i kulturę. Ta inicjatywa spadła nam z nieba, dlatego od razu postanowiliśmy się do niej przyłączyć. Bardzo często badamy wrocławską historię sportu, piszemy o niej, przypominamy. Stąd nie wyobrażamy sobie nie wziąć udziału w tym wydarzeniu – zaznacza Ewa Pluta, rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia.

6. Hala Stulecia
Obiekt widowiskowo-sportowy, wpisany do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę. Hala została wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga. Dawniej zwana była Halą Ludową.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, żeby do maratonu dodać taką wartość naddaną. Odwiedzający będą mogli zobaczyć halę w środku. Oferujemy także obsługę w językach obcych – mówi Paweł Romaszkan, prezes przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

7. Stadion Olimpijski (Izba Pamięci Wrocławskiego Sportu)
Zbudowany w latach 1926-1928 wielofunkcyjny obiekt sportowy. W Izbie Pamięci mieszczącej się na terenie stadionu, można dowiedzieć się wiele o historii biegu maratońskiego oraz o dyscyplinach z Dolnego Śląska. Obecnie głównymi użytkownikami stadionu są klub żużlowy Sparta Wrocław oraz drużyna futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław.


W wydarzeniu udział wezmą też wrocławscy seniorzy. Wszystka za sprawą Uniwersytetu trzeciego wieku AWF.

Zaproszenie do uczestnictwa w organizacji WroWalk Marathonu przyjęliśmy z wielką radością. Nasi seniorzy wielokrotnie podkreślają fakt chęci uczestnictwa w działaniach wolontariackich – mówi dr Regina Kumala z Uniwersytetu Trzeciego Wieku AWF-u we Wrocławiu.

Wsparcie znanych wrocławian

Spacerowicze, który zdecydują się na rozpoczęcie WrocWalk Marathonu ze Stadionu Olimpijskiego, prawdopodobnie będą mieli okazję odbyć go razem ze znanymi wrocławianami.

Będziemy starać się, aby co najmniej co pół godziny ze Stadionu Olimpijskiego wychodzili znani wrocławianie. Ci, którzy znani są z pierwszych stron gazet, jeśli chodzi o kwestie sportowe, polityczne, ale także artystyczne. Marzy nam się, żeby ludzie o pełnych godzinach wychodzili na przykład z medalistami igrzysk olimpijskich czy malarzami lub autorami powieści kryminalnych o Wrocławiu – mówi Wojciech Gęstwa. Nazwiska tych osób będziemy mogli zdradzić w okolicach maja – zaznacza dyrektor WrocWalk Marathon 2018.

Zapisy na WrocWalk Marathon 2018 potrwają do 30 czerwca lub do wyczerpania miejsc. Aby wziąć udział w miejskim spacerze należy uiścić opłatę startową w wysokości 20 złotych. Możliwość zapisów oraz więcej informacji znajdują się na stronie www.wrocwalkmarathon.pl.

Oto proponowana przez nas kolejność pokonywania trasy WrocWalk Marathon 2018.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Klaudia Keil, wikipedia, maps.google.pl, mat. prasowe