Turcja, Stambuł – współczesne realia tego kraju przybliża nam w spektaklu „Czystka” Hande Kader, transseksualna działaczka LGBT, zamordowana w 2016 r. W jej postać wciela się wybitny aktor Paweł Palcat, będący jednocześnie reżyserem spektaklu. Jego premiera już w sobotę – 9 grudnia 2017 na Scenie Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol.

 

Problem poruszany w „Czystce” jest palący. I to nie tylko w Turcji, w Polsce również. Na całym świecie mniejszości seksualne walczą o swoje prawa z różnym skutkiem. „Czystka” ma nam przybliżyć mechanizmy państwa autorytarnego. Jest to drugi po debiutanckiej „Strefie” spektakl, grany przez ten kolektyw na Scenie Restauracja.

„Strefa” była spektaklem czysto społecznym, a tym razem zrobiliśmy rzadki w Polsce teatr polityczny. W „Czystce” opowiadamy o ubiegłorocznym  wydarzeniu wojskowo-politycznym w Turcji. Mamy wrażenie, że pewne mechanizmy które miały tam miejsce są do złudzenia podobne do tego co obserwujemy w Polsce. Myślę, że uważny widz dostrzeże bardzo wiele podobieństw sytuacji polskiej i tego co pokazujemy w „Czystce” – zaznaczył Przemysław Wojcieszek, producent i autor tekstu.

Co ważne, każdy może zostać mecenasem spektaklu w ramach akcji crowdfundingowej, kupując cegiełkę na przedpremierowe pokazy 7 i 8 grudnia oraz na premierę 9 grudnia na stronie PolakPotrafi.

Spektakl trwa 75 minut, a na scenie zobaczymy: Pawła Palcata, Michała Surówkę, Adriannę Jendroszek oraz Sylwestra Dąbrowskiego. Autorką scenografii jest Agata Andrusyszyn, a oprawą muzyczną zajął się Filip Zawada.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: arch. organizatora