Już od 23 marca we wrocławskim Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego będzie można podziwiać dzieła Dali i Warhola – rewolucjonistów sztuki XX wieku.

Pierwszy – najsławniejszy na świecie mistrz sztuki surrealizmu, drugi – główny przedstawiciel pop-artu. Salvador Dali i Andy Warhol to artyści, którzy nadali charakteru twórczości XX wieku i zmienili dotychczasowy sposób jej postrzegania. Już za kilka dni we Wrocławiu zostanie zaprezentowana niezwykła wystawa: Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny. Oryginalne dzieła obojga artystów, starannie wybrane, pochodzą z fundacji lub od prywatnych kolekcjonerów. Niektóre z nich będą udostępnione dla widzów pierwszy raz.

Ci obaj mistrzowie starannie pracowali nad wykreowaniem własnego wizerunku, wzbudzając zarówno w Europie, jak i Ameryce wiele kontrowersji. Ich rzeczywistość to granica między sztuką a życiem, pełna skandali i prowokacji. W jednych wywoływali niechęć, w innych pasję i fascynację. Mimo to stali się wzorem dla wielu, wpłynęli na późniejsze pokolenia, muzykę, kinematografię czy modę.

Wystawa Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny zajmie całe piętro Muzeum Teatru. Potrwa aż do 30 września tego roku.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: mat.pras.