Czwórka Polaków udała się do Szanghaju na drugi tegoroczny mityng Diamentowej Ligi. W Chinach wystartują dwie mistrzynie Europy – Paulina Guba i Justyna Święty-Ersetic oraz Patryk Dobek i Marcin Krukowski.

Paulina Guba, Justyna Święty-Ersetic, Patryk Dobek oraz Marcin Krukowski powalczą w Szanghaju o swoje pierwsze rankingowe punkty w Diamentowej Lidze. Zawody w Chinach będą drugimi z tegorocznego cyklu mityngów.

Jako pierwsza z Polaków wystąpi Paulina Guba. Kulomiotka cały sezon halowy straciła z powodu kontuzji. Zawodniczkę AZS-u UMCS Lublin możemy jednak doskonale pamiętać z ostatnich Mistrzostw Europy w Berlinie, gdzie dzięki dalekiemu i równemu pchaniu stanęła na najwyższym stopniu podium. Rywalkami Guby będą m.in. Jamajka Danniel Thomas – halowa wicemistrzyni świata z Birmingham oraz Chinka Gong Lijiao – medalistka igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata.

Po nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet w Jokohamie jedną z faworytek w biegu na 400 metrów będzie Justyna Święty-Ersetic. W Japonii aktualna mistrzyni Europy była tą, która przesądziła o wygranej Polek w finale. W Szanghaju Święty-Ersetic będzie mogła zmierzyć się chociażby z wicemistrzynią świata – Salwą Eid Naser z Bahrajnu czy też Amerykanką Shakimą Wimbley – aktualną halową wicemistrzynią świata.

Również na 400 metrów, tyle że przez płotki pobiegnie Patryk Dobek. Zawodnik MKL-u Szczecin na ostatnich mistrzostwach Europy zajął bardzo dobre – 5. miejsce. W tej konkurencji zdecydowanym faworytem będzie jednak Abderrahaman Samba z Kataru. To do niego należy rekord Azji, który ustanowił w ubiegłym roku w Paryżu wynikiem 46,98. Warto zaznaczyć, że rekord świata z 1992 należący do Amerykanina Kevina Younga wynosi 46,78.

W rzucie oszczepem konkurować będzie Marcin Krukowski. Lekkoatleta dobrze wszedł w sezon i dzięki rzutowi w Kielcach na odległość 84,76 zapewnił sobie udział na Mistrzostwach Świata w Katarze. Obok niego rywalizować będą m.in. reprezentanci Niemiec – Thomas Roehler (mistrz olimpijski oraz mistrz Europy) i Andreas Hofmann (wicemistrz Europy) oraz Czech Jakub Vadlejch (wicemistrz świata).

W pozostałych konkurencjach wystąpi chociażby Christian Coleman, aktualny wicemistrz świata w biegu na 100 metrów. Na nieco dłuższym dystansie, bowiem na 3000 metrów pobiegnie Kenijka Beatrice Chepkoech, do której należy aktualny rekord świata w tej konkurencji. Z kolei faworytką biegu na 100 metrów pań będzie mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro – Jamajka Elaine Thompson.

Transmisja z Szanghaju będzie dostępna na kanale Polsat Sport News oraz w serwisie ipla.tv. Początek relacji już w najbliższą sobotę – 18 maja o godzinie 13.00.


Autor: Łukasz Leski
Zdjęcie: instagram.com