Piotr Lisek zajął trzecie miejsce w konkursie skoku o tyczce w trakcie mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene. Pozostali Polacy startowali w konkurencji pchnięcie kulą, ale żaden z nich nie dał rady stanąć na podium.

Czterech Polaków startowało podczas siódmego tegorocznego mityngu Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene. Jedynym, który uplasował się na podium był Piotr Lisek. Halowy mistrz Europy z Glasgow skoczył 5,71m, co dało mu trzecią pozycję. Zawody wygrał 19-letni Szwed Armand Duplantis, który zachwyca już od poprzedniego sezonu. Aktualny mistrz Europy jako jedyny pokonał wysokość 5,93m. Podium uzupełnił Amerykanin Sam Kendricks z wynikiem 5,8m8.

Zaledwie 5,46m skoczył z kolei rekordzista świata – Renaud Lavillenie. Wynik ten jest znacznie poniżej jego możliwości, ale Francuz twierdzi, że szykuje formę na jesień i Mistrzostwa Świata w Dausze, gdzie zamierza powalczyć o medal.

W konkursie pchnięcia kulą startowało trzech Polaków. W konkurencji mężczyzn blisko podium był Michał Haratyk, który z wynikiem 21,61 zajął 4. miejsce. Nie najlepiej zawody te będzie wspominał z kolei Konrad Bukowiecki. Rzut na odległość 19,28m dał mu dopiero 9. lokatę. Zawody wygrał Brazylijczyk Romani, który aż czterokrotnie przekroczył 22 metry. W najlepszej swojej próbie uzyskał wynik 22,61m, dzięki czemu ustanowił rekord Ameryki Południowej oraz Diamentowej Ligi. Podium uzupełnili Amerykanin Ryan Crouser – 22,17m oraz Nowozelandczyk Tomas Walsh – 21,76m.

W konkurencji pań Polskę reprezentowała Paulina Guba. Mistrzyni Europy nie jest jednak obecnie w najlepszej formie i tym razem rzuciła zaledwie 17,54m, przez co zajęła dopiero 8. miejsce. Wygrała Chinka Lijiao Gong z wynikiem 19,79m.

W pozostałych konkurencjach padło także kilka rekordów. Holenderka Sifan Hassa z czasem 8.18,49 pobiła rekord Europy na 3000 m. Korzystne warunki do dobrych rezultatów wykorzystali również sprinterzy. Amerykanin Christian Coleman pokonał 100 metrów w zaledwie 9,81, co jest najlepszym wynikiem w tym roku. Oprócz nich najlepsze tegoroczne wyniki uzyskali też Amerykanin Rai Benjamin w biegu na 400 metrów przez płotki – 47,16, Kenijka Beatrice Chepkoech w biegu na 3000 metrów z przeszkodami – 8.55,58, Joshua Cheptegei z Ugandy, który dwie mile pokonał w 8.07,54 oraz Kenijczyk Timothy Cheruiyot, który o połowę krótszy dystans przebrnął w 3.50,4.

Kolejny mityng odbędzie się w piątek, 5 lipca w szwajcarskiej Lozannie.

Autor: Łukasz Leski