Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Większość z nas wie o tym doskonale. Tak samo świadomi jesteśmy, że palenie zabija. Jednak ludzie nie rezygnują z kupna papierosów. Dlaczego więc liczba ludzi, którzy panicznie boją się wejść do samolotu jest nieproporcjonalnie większa od liczy osób, które boją się zapalić papierosa? Skąd bierze się tak powszechny lęk przed lataniem?

Strach przed lataniem odczuwa ok 30% społeczeństwa. Najczęściej ludzie, jako przyczynę swojego lęku podają poczucie braku kontroli. W końcu wsiadając do samolotu oddajemy swoje życie w ręce pilota. Branża lotnicza jest rygorystycznie badana, a samolot przed startem musi przebyć szereg kontroli. Wsiadając do samolotu wciąż spotkać możemy pasażerów będących pod wpływem alkoholu. W ten sposób próbują oni rozluźnić się przed podróżą. Niestety czasami skutki bywają odwrotne i lęk może się nasilić. Lepiej skorzystać z mniej inwazyjnych metod relaksu, jak czytanie książki, czy słuchanie muzyki. Osoba, która obawia się podróży drogą powietrzną, powinna wcześniej dowiedzieć się szczegółów na temat lotu i poznać procedury, którym poddawana jest maszyna i cała załoga. To powinno pomóc oswoić się z lataniem. 

A skąd bierze się lęk przed lataniem? Działa tutaj tzw. herustyka dostępności. O tym jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, wnioskujemy na podstawie tego, jak dostępne jest one w naszej pamięci. Sprawy, które łatwo sobie przypominamy uznajemy za najbardziej przewidywane. Każdy z nas z łatwością potrafi przypomnieć sobie obrazy katastrofy lotniczej. Nic dziwnego – kiedy takie zdarzenie ma miejsce od razu jest nagłaśniane w mediach. O katastrofach lotniczych mówi się w telewizji, co dodatkowo – dzięki ruchomym obrazom – wbija się w naszą pamięć. Rzadko kiedy w tak emocjonalny sposób wspomina się o osobach, które zmarły na raka płuc lub zawał serca. W naszej głowie obraz katastrofy lotniczej zakotwicza się bardziej niż obraz zawału serca. Poprzez automatyczne myślenie wnioskujemy, że śmierć na wskutek podróży samolotem jest bardziej prawdopodobna niż śmierć z powodu palenia papierosów. Nawet jeśli ktoś nam powie, że nasze przekonanie jest błędne – nie wierzymy i zapieramy się przy swoim. Jest to tzw. efekt uporczywości przekonań.

Jak można wykorzystać powyższą wiedzę w codziennym życiu?

Jeśli dopiero co przeczytaliśmy artykuł o morderstwie, to prawdopodobieństwo, że zostaniemy zamordowani w naszym domniemaniu jest większe. Analogicznie działają wiadomości o chorobach, katastrofach, zamachach. Unikajmy złych wiadomości i zwracajmy większą uwagę na piękno otaczającego nas świata. Nie warto zaprzątać swojej głowy negatywnymi myślami. Jeśli chcemy pozbyć się uporczywego nawyku, powinniśmy skonfrontować się z jego konsekwencjami. Jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy przywołać w myślach obraz osoby otyłej. Wsiadając do samolotu warto pamiętać o tym, że na świecie samoloty startują co 4 sekundy i tysiące lotów dziennie przebiega pomyślnie.


Autor | Kinga Sala