30 lat filmowania i 50 rozmów z ludźmi na całym świecie. Czy Hermann Vaske odnalazł odpowiedź na nurtujące go pytanie? 

Dokument Dlaczego jesteśmy kreatywni to przegląd rozmów ze znanymi postaciami współczesnej popkultury, politykami, artystami i współczesnymi filozofami. Wszystkim napotkanym osobom reżyser zadaje dokładnie to samo pytanie: Dlaczego jesteś kreatywny? Okazuje się, że ile osób tyle odpowiedzi na temat źródła własnej kreatywności. Poczynając od odpowiedzi: Bo taki się urodziłem kończąc na trwających dłużej, często skomplikowanych wywodach.  

Jestem jak rolnik uprawiający warstwy magmy rozumu.  

Różnorodność odpowiedzi bohaterów jest rzeczywiście ciekawa, ale wysłuchiwanie przez ponad godzinę wywodów na jeden temat może być nużące. Tym bardziej, że oprócz wypowiedzi ciekawych, błyskotliwych czy zabawnych trafimy na te nudne i nie wnoszące niczego odkrywczego. Oglądając owoc 30 lat pracy Hermanna Vaske z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ale moim zdaniem warto poświęcić odrobinę uwagi. Mnie ten film zmusił do zastanowienia się nad własnym pojmowaniem kreatywności. A pomocne w utrzymaniu skupienia są pojawiające się w dokumencie animacje, którym trudno odmówić pomysłowości. Naszą uwagę przyciąga także charyzma i oryginalność przewijających się na ekranie postaci.

O wiele lepiej jest podróżować z nadzieją niż dotrzeć do celu.

Tak brzmi odpowiedź Stephena Hawkinga. I mimo, że reżyser nie potrafił zakończyć tej wymykającej się spod kontroli odysei pytań i nie dotarł do celu, z pewnością jego kreatywność i upór doprowadziły do powstania jedynego w swoim rodzaju inspirującego dokumentu. Jest to jedyna okazja, żeby dowiedzieć się jak na pytanie Dlaczego jesteśmy kreatywni odpowiedzieli między innymi: Dawid Bowie, Quentin Tarantino, David Lynch, Michael Haneke, Dalajlama XIV, Angelina Jolie, Marilyn Manson i wiele innych znanych postaci.  I postawienia sobie pytania – co sprawia, że jesteśmy kreatywni?


Autor: Natalia Twardzik
Zdjęcia: materiały prasowe