Dodatkowych pociągów na Pol’and’Rock Festival nie będzie. Taką informację z końcem maja ogłosiły Przewozy Regionalne. Wkrótce dowiedzieliśmy się również, że regularne połączenia przejeżdżające przez Kostrzyn nad Odrą w czasie trwania festiwalu będą go omijać. Odpowiedź ze strony organizatorów Pol’and’Rock Festivalu była natychmiastowa. Uruchomiono Bank Podróży. Propozycje rozwiązania tego problemu przed niespełna tygodniem zaczęły się jednak znajdować.

Od lat festiwalowicze jadący do Kostrzyna nad Odrą na Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) korzystali z dodatkowych przejazdów pociągów, uruchomionych na tej linii. W tym roku, po raz pierwszy, Przewozy Regionalne odmówiły uruchomienia specjalnych składów. Przyczyną tej decyzji miała być dewastacja taboru przez uczestników festiwalu. Tym zarzutom jednak organizator, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaprzecza.

– W czasie całego festiwalu na dworcu w Kostrzynie byli obecni przedstawiciele WOŚP, a obsługę pasażerów wspierali wolontariusze z Pokojowego Patrolu. Odbierali oni każdy pociąg, który przybywał na stację. Nie było żadnych zniszczeń, pracownicy Przewozów Regionalnych niczego takiego do dziś nie sygnalizowali – informował rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

Z dodatkowych połączeń kolejowych, uruchomionych w tym czasie, korzystało szacunkowo około 70 tysięcy osób. Decyzja Przewozów Regionalnych mogła więc mocno zaważyć na tym, jak będą wyglądały regularne składy przejeżdżające przez Kostrzyn właśnie w trakcie trwania festiwalu. Dokładniej mówiąc, mogła spowodować ich przepełnienie.

Jedzie pociąg z daleka…

Wkrótce jednak do internetu wyciekła informacja o planowanych zmianach w rozkładach regularnych pociągów, na których trasie widnieje Kostrzyn nad Odrą. Dotyczą one okresu dokładnie dzień przed rozpoczęciem i dzień po zakończeniu Pol’and’Rock Festival i jasno sugerują objazdy festiwalowej stacji.

Kopie maili, jakie miał wysłać Janusz Małek, wicedyrektor Biura Rozwoju Oferty i Produktów PKP Intercity, do kilku osób, w tym związanych z PKP PLK do redakcji OKO.press nadesłał czytelnik. Mówią one wyraźnie o omijaniu stacji Kostrzyn przez składy spółki PKP Intercity w dniach od 31 lipca do 4 sierpnia.

Rzeczniczka PKP Intercity, Katarzyna Grzduk, nie podważyła prawdziwości tych maili ani nie zaprzeczyła zawartym w nich informacji. Nie odpowiedziała jednak wprost na pytanie o przyczyny planowanych objazdów. Zasugerowała, że władze PKP Intercity zostały zaskoczone decyzją Przewozów Regionalnych o nieuruchomieniu dodatkowych składów pociągów dla uczestników festiwalu.

– W tej chwili PKP Intercity analizuje, w jaki sposób decyzja Przewozów Regionalnych o rezygnacji z uruchomienia pociągów specjalnych na to wydarzenie, może wpłynąć na bezpieczną i sprawną realizację połączeń zaplanowanych przez PKP Intercity. Obecnie rozważane są różne scenariusze, a o podjętych decyzjach w tej sprawie będziemy informować – napisała Katarzyna Grzduk w odpowiedzi dla OKO.press.

… na nikogo nie czeka

Odpowiedź na tę sytuację ze strony organizatorów Pol’and’Rock Festival była natychmiastowa. Uruchomiono Bank Podróży. Ci, którzy szukają środka transportu oraz Ci, którzy mają wolne miejsce w samochodzie mogą zostawić wiadomość poprzez formularz kontaktowy na stronie festiwalu.

Kilka podstawowych informacji – imię lub nick, email, miejscowość, z której wyruszamy, województwo, typ wiadomości i preferowany środek transportu (autobus, autostop, samochód, pociąg czy nawet samolot) –  i ogłoszenie leci w świat. Czyli do kogoś, kto mógłby taki transport zaoferować.

Konduktorze łaskawy, zawieź nas do… Kostrzyna

Festiwalowicze nie zostali jednak całkowicie pozostawieni samym sobie. Marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, zaapelowała do marszałków innych województw.

Marszałkowie: województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz i województwa pomorskiego, Mieczysław Struk oznajmili, że dodatkowe pociągi na Pol’and’Rock Festival z ich regionów ruszą.

Mieczysław Struk poinformował też, że aktualnie współpracuje również z marszałkami województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Potwierdza to rzecznik prasowy marszałka województwa wielkopolskiego, Anna Parzyńska-Paschke:

Województwo wielkopolskie będzie współorganizatorem dodatkowych przewozów kolejowych dla uczestników tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie nad Odrą.

Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, a kilka dodatkowych połączeń kolejowych nie zapewni wszystkim chętnym dojazdu na Pol’and’Rock Festival, to można mówić o wietrze zmian i ociepleniu sytuacji. Bank Podróży również nie zniknął z oficjalnej strony festiwalu. Nie pozostaje więc nic innego jak zakrzyknąć: Festiwalowicze, łączcie się! Jeśli nie przez wspólny dojazd autostopem czy samochodem, to w zatłoczonym pociągu do Kostrzyna.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Wikimedia (licencja CC) / Andreas Möller