Przedstawiciele Dolnego Śląska przebywają do czwartku w Rzymie. Celem podróży jest nawiązanie polsko-włoskiej współpracy gospodarczej oraz poszerzenie wymiany handlowej. Jednym z punktów delegacji była audiencja, na której marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Bramorski przekazali papieżowi Franciszkowi kryształy z huty Julia.

Ojciec święty otrzymał podarunki od marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Krzysztofa Bramorskiego, pełnomocnika marszałka ds. kontaktów międzynarodowych. Audiencja była częścią wizyty delegacji Dolnego Śląska w stolicy Włoch. Samorządowcy wręczyli Franciszkowi dwa kryształowe dzbany. Zostały wyprodukowane w hucie Julia z Piechowic.

Dolnośląscy politycy spotykają się w Rzymie z włoskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Głównym tematem rozmów jest gospodarka – włoskie inwestycje na Dolnym Śląsku, udział polskich firm we włoskich projektach budowlanych oraz wymiana handlowa pomiędzy przedsiębiorcami i współpraca w zakresie turystyki.

– Spotkania z organizacjami włoskich przedsiębiorców zapowiadają obiecujące kontakty. Branże, które od wielu lat Dolny Śląsk uważa za priorytetowe, interesują włoskie firmy, z których wiele już odkryło dla siebie możliwości inwestycyjne i kooperacyjne naszego regionu – dodaje Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Dolnośląscy samorządowcy spotkali się z przedstawicielami Confindustrii, czyli Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego. Jest to jedna z dwóch najważniejszych włoskich izb gospodarczych. Skupia ponad sto lokalnych stowarzyszeń pracodawców. Reprezentuje branżę wytwórczą, budowlaną, energetyczną, transportową, nowe technologie, turystykę i usługi.

– W ostatnich latach nie mieliśmy wielu kontaktów z Polską. Tym bardziej cieszymy się z tego spotkania – mówiła Cristina Pace z Confindustrii. – Wiele włoskich firm zgłasza się do nas z prośbą o rekomendowanie miejsc w Polsce, gdzie mogliby lokować swój kapitał. Teraz zdecydowanie możemy polecać im Dolny Śląsk.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcia: mat. prasowe DAWG