Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym odbywały się w dniach 26 i 27 października w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród zwycięskich zespołów znaleźli się studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UWr.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym to jedne z najważniejszych w Polsce zawodów dla studentów informatyki. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1996 roku w Poznaniu. AMPPZ to krajowa odmiana konkursu ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie, uznawanego za Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym.

Instytut Informatyki UWr gospodarzem prestiżowych zawodów

Każda edycja Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym jest okazją do zademonstrowania i doskonalenia umiejętności w zespołowym rozwiązywaniu problemów informatycznych. Umożliwiają one również nawiązanie kontaktów między studentami z różnych ośrodków akademickich oraz pozwalają poznać specyfikę tego rodzaju rywalizacji.

Do tegorocznej edycji AMPPZ, które odbywały się w Instytucie Informatyki UWr, zgłosiło się aż 51 drużyn z całego kraju. Zespoły składały się z 3 zawodników. Pierwszy dzień zawodów przeznaczony był na aklimatyzację uczestników i sesję próbną, w czasie której mogli się oni zapoznać ze środowiskiem programistycznym, m.in. siecią komputerową, kompilatorami, trybem oceniania zadań itp. Właściwe zawody odbywały się w drugim dniu rywalizacji.  Każda drużyna miała 5 godzin na rozwiązanie zadań z zakresu programów komputerowych. Rozwiązania oceniane były na żywo w trakcie zawodów. Drużyny szeregowane były na podstawie liczby poprawnie rozwiązanych zadań.

Wrocławscy studenci na podium

Mistrzami oraz wicemistrzami Polski w programowaniu zespołowym zostały drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego. Na trzecim stopniu podium znaleźli się natomiast studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UWr – Anadi Agrawal, Michał Górniak i Jarosław Kwiecień.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: maxpixel.net