Marek Krajewski, polski pisarz kryminałów, zakończył pisanie swojej najnowszej powieści. W tym roku spod ręki tego autora ma wyjść nie jedna, ale aż dwie nowe książki. Krajewski świętuje bowiem 20-lecie swojej kariery literackiej.

Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy Marek Krajewski wydał swoją pierwszą książkę – Śmierć w BreslauOpowiada o tajemnicy śmierci córki wrocławskiego arystokraty. Sprawą zajmuje się detektyw Eberhard Mock. To właśnie ta powieść rozpoczęła, trwającą już dwadzieścia lat, karierę wrocławskiego pisarza. Na jej sukcesie zbudowana jest cała seria międzywojennych kryminałów, których bohaterem jest właśnie Mock.

Dorobek artystyczny

Marek Krajewski ma na swoim koncie już 19 powieści, z czego aż dziewięć należy do cyklu o Eberhardzie Mocku. Ostatnia z nich wyszła w sierpniu zeszłego roku i okazała się być kolejnym sukcesem. Wiele wskazuje na to, że jedna z dwóch książek, które mają zostać opublikowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy ma również należeć do tej serii. Co więcej, za jedną z tych powieści – Koniec świata w Breslau – Krajewski otrzymał „Nagrodę wielkiego kalibru” dla powieści kryminalnej.

Czym wyróżniają się jego prace?

Styl Krajewskiego wyróżnia się przede wszystkim bardzo obrazowymi, szczegółowymi opisami miejsc zbrodni, które konsultuje ze specjalistami w tej dziedzinie. Dzięki temu scenerie można obejrzeć oczami wyobraźni – zobaczyć każdą ranę, czy ukłucie. Poza tym, w jego kryminałach znajdują się elementy makabry, czy nawet horroru.


Tekst: Marta Ziółkowska
Zdjęcie: wikipedia.org