Czy wymyślili go mężczyźni czy feministki? Tego nie wie nikt. Jednak Dzień Bez Stanika to autentyczne święto zwyczajowe, zapisane w kalendarzu 30 maja.

Już w Starożytnej Grecji kobiety wiązały piersi specjalnymi opaskami między innymi po to, by łatwiej im było uprawiać sport. Natomiast w tym samym czasie w Rzymie kobiety owijały biust w podobny sposób, lecz dlatego, że za duży był wyśmiewany. Jednak pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza pojawił się w Anglii w 1866 roku, a wynalazek opatentowano 21 lat później. Kobiety po zniewoleniu przez gorsety mogły w końcu odetchnąć z ulgą, zakładając stanik zrobiony z drutów i jedwabiu.

biustonosz

Geneza Dnia Bez Stanika nie jest znana, lecz prawdopodobne pomysł powstał w Stanach Zjednoczonych, choć tam to święto obchodzi się 9 lipca. Tak czy inaczej podczas Dnia Bez Stanika namawia się kobiety, by na 24 godziny „uwolniły swoje piersi”. Jedak idea sama w sobie nie jest nowa, ponieważ już w latach 60. i 70. do porzucenia biustonoszy namawiały feministki, co miało być symbolem wolności. Święto bardzo poważnie traktują mężczyźni, ale z pewnością znajdzie się niejedna kobieta, która 30 maja chętnie zostawi swój stanik w domu.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: www.pexels.com, instagram