Jest taki dzień, w którym świętujemy siłę i wyjątkowość płci pięknej. 8 marca – Dzień Kobiet to idealna okazja, by wspomnieć te, które zrewolucjonizowały świat mody. Czytajcie i czerpcie inspiracje!

Świat mody pełen jest pomysłowych i energetycznych projektantek czy modelek, które stanowią wzór dla kobiet z całego świata. Dlatego przybliżamy sylwetki tych, które odcisnęły swoje piętno w historii.

Coco Chanel

Zmarły w ostatnim czasie Karl Lagerfeld godnie podtrzymywał jej dziedzictwo. Gabrielle Coco Chanel urodziła się w 1883 roku. Wychowana została przez siostry zakonne i już wtedy przejawiała talent do szycia. Podczas swojej kariery zawodowej spopularyzowała i wprowadziła do wyższych sfer słomkowe kapelusze, sztuczne perły czy wygodne, odmienne od uciskających gorsetów, sukienki z dżerseju. Coco Chanel znamy również z jej flagowych tweedowych żakietów i małej czarnej.

Nie poprzestała jednak tylko na ubraniach. Chciała stworzyć mocny zapach, który będzie odpowiedni dla niezależnych, lubiących wyróżniać się kobiet. W tym celu udała się do perfumiarza Ernesta Beux. Przygotował on dla Coco 22 kompozycje i jak dobrze wiemy, wybrała tę o numerze 5. Chanel No. 5 trafiły do sprzedaży w 1921 roku i do dziś goszczą na półkach wielu perfumerii. Choć osiągnęła wszystko w życiu zawodowym, to prywatne trudno było jej poukładać, pewnie ze względu na całkowite oddanie pracy. Nigdy nie wyszła za mąż. Zmarła w swoim apartamencie w paryskim hotelu Ritz w 1971 roku.

Audrey Hepburn

Tak naprawdę nazywała się Audrey Kathleen Ruston. Urodziła się w 1929 roku. Drugą wojnę światową przeżyła wraz z matką w Holandii w skrajnym ubóstwie i głodzie, gdyż okupanci zajęli ich rodzinną posiadłość. Zanim zaczęła grać, najpierw uczyła się baletu. Dzięki znajomości z Sidonie-Gabrielle Colette zadebiutowała w broadwayowskiej sztuce Gigi. Potem dostała główną rolę w filnie Rzymskie wakacje i została za nią nagrodzona Oscarem, Złotym Globem oraz BAFTĄ. Znana jest przede wszystkim z kultowego filmu Śniadanie u Tiffany’ego, gdzie prezentuje się między innymi w sukience Givenchy.

Oprócz bycia popularną na całym świecie aktorką, stała się również ikoną stylu i symbolem seksu lat 60., choć jej wygląd w większości przypadków kojarzy się z chłopczycą. Krótka fryzura podobna do Twiggy, spodnie cygaretki lub rybaczki i do tego nie obcasy, a balerinki. Nosiła również okulary „muchy” i kolorowe apaszki pod szyją. Jej styl wydaje się być ponadczasowy, a kreacje kopiowane są przez kobiety na całym świecie do dzisiaj. Byłą ambasadorką UNICEF. Zmarła w 1993 roku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Audrey Hepburn photographed in a promotional for Sabrina, 1953 #AudreyHepburn #Sabrina

Post udostępniony przez Audrey Hepburn 🦋 (@soaudreyhepburn)

Anna Wintour

Urodzona w 1949 roku w Londynie. Jej ojcem był wpływowy wydawca The Evening Standard, Charles Vere Wintour. Jako piętnastolatka rozpoczęła pracę w modnym londyńskim butiku Biba, natomiast jej przygoda z dziennikarstwem modowym miała swój początek w magazynie Harper’s & Queen. Po wyjeździe wraz ze swoim partnerem do Nowego Jorku pracowała w wielu pismach, między innymi jako młodszy dyrektor do spraw mody w Harper’s Bazaar.

Finalnie, jak dobrze wiemy, objęła stanowisko dyrektor kreatywnej w amerykańskim Vogue. Nastąpiło to w 1983 roku, a magazyn ten od tamtej pory uznaje się za biblię mody. Jej kultowa postać została przedstawiona w książce, a następnie w filmie na jej podstawie pt. Diabeł ubiera się u Prady. Nadal najmuje miejsce w pierwszych rzędach na pokazach mody. Fryzura „na pazia” i duże okulary to jej znaki rozpoznawcze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

🔹The Summer Of Her Discontent🔹 Part 4▫️”This week, as the world’s fashion press gathers in New York for Fashion Week, Wintour is sure to be the prime topic of discussion. For the first time, Vogue’s Website will feature live video reports from the Bryant Park catwalks. But the most interesting spectacle, Wintour knows, will be sitting front row and center. “It’s like an accident,” snipes a rival editor. “You can’t help but look.” Though she resolutely refuses to discuss the affair, Wintour acknowledges that all the attention has come with a price. “There are certain things that no one wants to read about in the tabloid press,” she says haltingly. We are installed at Wintour’s table at The Four Seasons, deposited there by her driver. Tanned from a recent Greek vacation, she is dressed casually in a tight Calvin Klein shirt and a floral Gucci skirt, her sunglasses tucked safely out of sight. She is picking at a rare burger, sans bun, and a baked potato, her regular lunchtime meal. I ask her how it feels to read about her private life in the papers. “You know that your friends and your family have one vision, and if the outside world has another, then that’s just something that you just don’t focus on.” But the subject seems to unnerve her. Not long ago, when animal-rights activists dumped a dead raccoon on her plate in this very room, Wintour coolly ordered a waiter to remove the offending animal and continued with her meal. Today, however, she seems battle weary and nervous. I ask if there are press inaccuracies she’d like to address. “No,” she says brusquely, and returns to her meal. Suddenly, she shakes the bangs from her green eyes and looks up with a warm smile. “But thank you for asking,” she says.” (Author-Kevin Gray,1999✔️) . . #annawintour #vogue #fashion

Post udostępniony przez Anna Wintour (@wintourworld)

Waris Dirie

Urodziła się w 1965 roku w Somalii, należąc do plemienia nomadów. Historia jej życia łączy się nierozerwalnie z rytuałem, jakiemu została poddana jako kilkuletnia dziewczynka w Afryce. Bez znieczulenia na pustyni wycięto jej łechtaczkę, co jest tradycyjnym somalijskim zwyczajem. Mając trzynaście lat zdecydowała się na ucieczkę z rodzinnego kraju, ponieważ planowano wydać ją za mąż za dużo starszego mężczyznę, który posiadał już kilka żon. Aby uniknąć tego losu, Waris Dirie zdecydowała się na daleką podróż, na końcu której, można powiedzieć cudem, dotarła do Londynu.

Tam została dostrzeżona przez fotografa Terence’a Donovana i tak została modelką. Dzięki niemu trafiła na okładkę kultowego kalendarza Pirelli. Gdy zyskała światową sławę, postanowiła opowiedzieć swoją historię z dzieciństwa i walczyć przeciwko okaleczaniu młodych dziewcząt. Działała jako ambasadorka OZN oraz założyła Fundację Desert Flower. Napisała pięć książek, a jedną z nich autobiograficzną o tytule Kwiat pustyni ( to oznacza jej somalijskie imię ) zekranizowano. Pięć lat swojego życia spędziła w Gdańsku, w którym się zakochała, tak jak w polskim morzu. Ma czwórkę dzieci – dwójkę z nich adoptowanych z Afryki.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: instagram